• 27 Temmuz 2017 Perşembe 02:00
  • |
  • 27 Temmuz 2017 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Erken kanı

Paylaş

Maç başlayalı henüz dört dakika olmuştu. Geçen bu kısa sürede içimden “Vay be! Başakşehir’e bak. Avrupalı gibi oynuyor” diye geçiriyordum, sakin oynayan turuncu formalıların paslarını izlerken.

İlk golden sonra geçen on dakikada bu kez kafamda “Atamah’ın yerine transferi ilk açıklanan Chedjou sakatlanmayıp sahada olsaydı o gol yine olur muydu?” sorusu döndü durdu.

On altıncı dakikada Volkan Babacan frikikten yediği kolay golden sonra, futbolda erken kanıya varmamak gerektiğini bir kez daha tecrübe ettim. Fakat buna karşın ilk kırk beş dakikanın genelinde oynanan oyunun karşılığı tabelada yazan olmamalıydı. İnancım bu.

Elbette biliyorum, futbol adil bir oyun değil. Kimbilir belki de adil olan budur. Başakşehir’in övdüğümüz akılcılığını, yıllardır kesintisiz şekilde sürdüren, koca koca laflar üretmeden gösterişsiz şekilde yapan bir Avrupa kulübünün, ortalama bir oyunla skoru almasıdır adil olan! Üstelik bu Başakşehir’in geliştiği gerçeğini de gölgelemez. Olsa olsa yaptığı işin ne kadar doğru ve değerli olduğunu daha da gözümüze sokar.

İkinci yarı Başakşehir tam bir Avrupa takımı gibi skor ne olursa olsun, bildiğinden şaşmadan, alışık olduğunu oynamaya devam ederek başladı. İlk yarı bulup değerlendiremediği pozisyonları tabelaya yazdırınca “futbolda erken kanıya varmayacaksın” lafı yaldızlı harflerle kazındı beynimize.

Abdullah Avcı polemiklerden uzakta işine odaklanıp, aklı öne koyduğunda elde ettiğinin mucize olmayacağını gösterdi. Volkan Babacan’ın kötü performansı ve ilk golde Attamah’ın pozisyon hatası olmasa turu ilk maçtan alıp dönmüştük.
Neyse şuradan bakalım. Şampiyonlar Ligi gecesinin en keyifli maçında biz vardık. Belçika ekibini eleyebileceklerin bilerek dönüyorlar İstanbul’a. Rövanşta bu mücadeleyi gösteren futbolcuları, Başakşehir’de yaşayıp başka takımlara gönül verenlerin de desteklemesi gerekir. Saf futbol oynamaya çalışan bu takım bunu hak ediyor

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

İyi düşünelim iyi bitsin...

09.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021