• 14 Mayıs 2015 Perşembe 02:00
  • |
  • 14 Mayıs 2015 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Dün ve bugün

Paylaş

Dokuz yıl önce Fenerbahçe, ligin yine bu vakitlerinde Kayseri Erciyes ile oynadı. Ligin otuz üçüncü haftasıydı. Ligin boyu dünkü gibi kısaydı. Seyircisiz oynama cezasından dolayı tribünler boştu. Dün de sadece bir tribün cezalı olsa dahi, o gün sokakta toplanan taraftardan sayıca fazla, ama coşkuda cezalı tribünler vardı. Fenerbahçe o sezon da üç kez seyircisiz oynamıştı. Ne tesadüf dün de üçüncü tribün cezasını çektiler.
Sarı lacivertliler 2006 Mayıs’ında Alex’le öne geçmiş, dört dakika sonra Devran’ın golüyle tabelada yakalanmıştı. Dün daha erken gol buldular, fakat dört dakika sonra Zoua’ya yakalandılar.
Daum Tuncay’ı kesip yerine Semih’I oynatarak sürpriz yapmıştı. Dün de İsmail Kartal sahada olması beklenen Meireles’i kesip Selçuk Şahin sürprizi yapmıştı. Balıkesir maçının orta saha göbeğine dönerek sorun yaşamamayı ve belki daha güvenli yüklenmeyi tercih etti.
Dokuz yıl önce iki maç fazlasıyla (!) attığı 89 golle ligin en golcü takımıydı. Dünse ligin çok atanlarından olsa da onlara sükse yapmış bir havası yoktu.
Kayseri Erciyes maçının öncesinde Galatasaray’ı ve deplasmanda Trabzonspor’u yenerek gelmişlerdi. Dün Galatasaray, Beşiktaş ve Bursa’yı yenerek tutunduğu ligin son iki haftasında Balıkesir ve Sivas maçlarını çevirerek Kayserililerin karşısına dikilmişlerdi.
Kayseri Erciyes’i başlangıçta zorlandıkları maçta 4-2 ile mağlup etmeyi başarmışlar, umutlarını son haftaya taşımışlardı.
Dün ölüp ölüp dirildikleri maçta önce Gökhan Değirmenci’ye sonra penalty pozisyonunda Mete Kalkavan’a takıldılar.
Dokuz yıl önce Galatasaray umutlarını Hasan Kabze’nin son dakika golüyle son haftaya güçlü bir şekilde taşımıştı. Fenerbahçe dün umutlarını çimde bıraktı.
Dokuz yıl önce son düdük çalmadan şampyionun kim olacağının bilinemeyeceğini acı bir tecrübe ile öğrenmiş ve öğretmişti Fenerbahçeliler. Bu kez bundan daha büyük bir futbol mucizesi bekleyecekler!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021