• 20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:45
  • |
  • 20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Düdükler etkiledi!

Paylaş

Beş gün sonra çıkılacak gergin derbi maçı öncesi yedeklerin ne yapacağının soru işaretinin dışında rahat kafayla çıkılan bir maçtı. Yarı finalin ilk ayağı sonrasında ‘Artık pek fazla şansımız yok’ diyen Sergen Yalçın oyuncularına, Galatasaray’ın yedek kadrosu karşısında o demeciyle ters orantılı bir maç başlangıcı yaptırdı.

Bir gol atarak sarı-kırmızılıları panikletme isteğinde oldukları belliydi. Onuncu dakikada Burhan Eşer’in ceza sahasında düşürülüşüne penaltı kararı çıksa bunu başarabilirlerdi. Fakat o pozisyondan bağımsız olarak Galatasaray yedek kadrosu oynadığı çabuk oyunla paniklemeyeceğinin izlerini verdi. Yirminci dakikadan itibaren gol fırsatları yarattılar. Otuzuncu dakikada Umut Bulut’un kaçırdığı gol pozisyonu, Galatasaray adına kırılma anıydı. Gençlerbirliği maçında da benzer kolaylıkta bir pozisyondan yararlanamayan Umut golü atsa, o dakikadan itibaren Beşiktaş’ı düşünmeye başlayabilirlerdi.
İkinci devrede büyük oranda da derbiyi düşünür gibi etkisiz oynadılar.

Rölanti bir oyunla saniyeleri eritmeyi denediler. Topa hakim olmadan tercih edilen bu defansis oyun anlayışı hem alışık olmadıkları bir tarz hem de yedek kadronun kaldıramayacağı bir yüktü.

Sivassporlu oyuncular inatçı ve sakin oyunlarının karşılığını Batuhan’ın golüyle aldılar. Dört dakika sonra gelen gol onları bir mucizenin eşiğine getirdi. Galatasaray’ı şoktan Yasin lehine çalınan faul düdüğü çıkardı. Maçın gidişatına bakıldığında hakemin penaltı tercihleri finalin adını belirledi.

Galatasaray adına 4-1’in rövanşında 3-0’lık yenilgi mucizeydi. Fakat asıl mucize gardlarının düştüğü dakikalarda attıkları golle finale çıkmaları oldu!

Bu durum bile haftasonu ne kadar zor bir maça çıkacaklarının göstergesi.

Bu kadrodan en az yedi oyuncu Pazar günü derbide olmayacak. Bu maçın fiziksel olumsuzluğunu yaşamayacaklar. Ancak Selçuk İnan’ın sakatlık nedeniyle derbiyi kaçırma riskinin bulunduğu düşünülürse, yedek kadroda gözler Dzemaili’nin üzerindeydi. Orta sahada defansif olarak iyiydi. Derbide oynamak durumunda kalırsa ofansif olarak Selçuk’un takımına kazandırdıklarını sergilemekten uzaktı.

Derbide sahada olması beklenen Telles ve Sabri, kontrollü oyunlarıyla enerjilerini derbiye sakladılar. Semih kritik müdahaleleri ile öne çıktı, ama tartışmalı penaltı pozisyonu da dahil olmak üzere bir iki riskli hareketi ile derbide daha dikkatli olması gerektiğini hatırlatır bir oyun çıkardı.

Kupa’nın golcüsü Pandev, hücum hattının en ucunda oynayan Umut Bulut’un hemen arkasındaki pozisyonda hücumda pas dağıtımı görevi verilmişti. Topun yönünün değiştirilmesinde başarılıydı. Oynama alışkanlığı bulunmadığından hızlı ve güçlü değildi.

Gelecek sezon takımların kadrosunda 14, başlangıç on birinin tamamında yabancı oyuncu bulunabilecek. Yabancı oyuncuar için bir kriter belirlenmeli miydi, tartışma konusu. Görünen böyle bir kriter olmayacak. Başta şampiyonluk hedefi olan kulüp idarecileri, Dzemaili ve Pandev’e bakarak, nasıl oyuncu almamaları gerektiğini görebilirler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

İsabetsizler takımı!..

25.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021