• 09 Mayıs 2016 Pazartesi 00:01
  • |
  • 09 Mayıs 2016 Pazartesi 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

DONG!

Paylaş

Haftalardır yazıyorum. Riekerink ile birlikte sahada düzelen şeyler var. Bu Riekerink’in sezon içinde çalışan hocalar arasında en iyisidir demek değil. Ancak oyuncularına kulübün kaos ortamında etki edebilen tek teknik direktör.

Hangi dizilişi oynarsan oyna, o oyun anlayışının gereklerini yerine getirebilmen için sahaya doğru parsellemen gerekir. 

Kaymaların, bindirmelerin, kademelerin, topsuz oyunun doğru yapılması gerekir. Bunlarda gelişme olduğu ortadaydı. Derbi de böyle başladı. Önde baskı yaptı. Topu ayağına alıp savunmayı böyle yapmayı denedi. Oyunu domine etti. Birbirine yakın oynadıkları sürece etkili olabileceklerinin bilincinde oynadılar.

Beşiktaş bir İstanbul derbisinde daha oyunu domine edemeden başladı. Bu sadece gerginliğin eseri değil. Şenol Güneş’in oyun felsefesi. Dengede götür, maç içinde fark yaratacağın fırsatı kolla. Fakat rakibinin bu kadar agresif bir başlangıç yapacağını beklemiyor olmalılar. Gerildiler.

Beşiktaş ikinci devrede Sosa ile net gol pozisyonları buldu. Fakat oyun olarak Galatasaray adına işlerin kötü gitmediği de bir gerçekti. Orta sahayı kuvvetlendirmek adına merkeze yapılan Donk hamlesi pas trafiğini bozunca, aslında topu kendi ayağında tutabildiği sürece iyi savunma yapan Galatasaray’ın oyununu bozdu. Donk’un pas hatasını Beşiktaş’ın golcüsü Gomez en rahat gollerinden birini atarak sonuçlandırdı.

Şenol Hoca’nın Cenk ve Gökhan ile kanatlara yaptığı hamle, golle birleşince maçı geri kalan kısmı Beşiktaş adına kolay oldu.

Yönetim transferde daha dikkatli olması adına da iyi bir örnek Donk. Umarım onun orta sahadaki hataları transfer konusunda kafalarına “Dong!” etmiştir.

Taraftarla birlekte güvenliğin yeşil sahada koşturduğu anda atılan gol ki, Donk’un gamsız futbolu kadar ilginçti!

Şampiyonluk şarkıları arasında futbolumuzdaki bu garip durumu atlamamak lazım. Sahaya gireni alkışlayan bir zihniyet filizleniyor ki, sahada emek verenlere haksızlık oluyor.

Şampiyonluk Beşiktaş’ın elinde. Şampiyonluğun son maça kadar sürmesi Fenerbahçe’nin. Beşiktaş kendi adına “devam” dedi. Yarın Fenerbahçe’nin cevabını izleyeceğiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021