• 9 Mayıs 2016 Pazartesi 00:01
  • |
  • 9 Mayıs 2016 Pazartesi 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

DONG!

Paylaş

Haftalardır yazıyorum. Riekerink ile birlikte sahada düzelen şeyler var. Bu Riekerink’in sezon içinde çalışan hocalar arasında en iyisidir demek değil. Ancak oyuncularına kulübün kaos ortamında etki edebilen tek teknik direktör.

Hangi dizilişi oynarsan oyna, o oyun anlayışının gereklerini yerine getirebilmen için sahaya doğru parsellemen gerekir. 

Kaymaların, bindirmelerin, kademelerin, topsuz oyunun doğru yapılması gerekir. Bunlarda gelişme olduğu ortadaydı. Derbi de böyle başladı. Önde baskı yaptı. Topu ayağına alıp savunmayı böyle yapmayı denedi. Oyunu domine etti. Birbirine yakın oynadıkları sürece etkili olabileceklerinin bilincinde oynadılar.

Beşiktaş bir İstanbul derbisinde daha oyunu domine edemeden başladı. Bu sadece gerginliğin eseri değil. Şenol Güneş’in oyun felsefesi. Dengede götür, maç içinde fark yaratacağın fırsatı kolla. Fakat rakibinin bu kadar agresif bir başlangıç yapacağını beklemiyor olmalılar. Gerildiler.

Beşiktaş ikinci devrede Sosa ile net gol pozisyonları buldu. Fakat oyun olarak Galatasaray adına işlerin kötü gitmediği de bir gerçekti. Orta sahayı kuvvetlendirmek adına merkeze yapılan Donk hamlesi pas trafiğini bozunca, aslında topu kendi ayağında tutabildiği sürece iyi savunma yapan Galatasaray’ın oyununu bozdu. Donk’un pas hatasını Beşiktaş’ın golcüsü Gomez en rahat gollerinden birini atarak sonuçlandırdı.

Şenol Hoca’nın Cenk ve Gökhan ile kanatlara yaptığı hamle, golle birleşince maçı geri kalan kısmı Beşiktaş adına kolay oldu.

Yönetim transferde daha dikkatli olması adına da iyi bir örnek Donk. Umarım onun orta sahadaki hataları transfer konusunda kafalarına “Dong!” etmiştir.

Taraftarla birlekte güvenliğin yeşil sahada koşturduğu anda atılan gol ki, Donk’un gamsız futbolu kadar ilginçti!

Şampiyonluk şarkıları arasında futbolumuzdaki bu garip durumu atlamamak lazım. Sahaya gireni alkışlayan bir zihniyet filizleniyor ki, sahada emek verenlere haksızlık oluyor.

Şampiyonluk Beşiktaş’ın elinde. Şampiyonluğun son maça kadar sürmesi Fenerbahçe’nin. Beşiktaş kendi adına “devam” dedi. Yarın Fenerbahçe’nin cevabını izleyeceğiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ağustos 2022 Cuma

Golcü nerede?

5 Ağustos 2022 Cuma

Kadıköy'de festival havası

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

Burası Fenerbahçe!

9.08.2022

Alen Markaryan

Bu sevinçler camiayı diri tutar

9.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Golcü nerede?

12.08.2022

Gürkan Ata

Korner hocası almaya gerek yok!

6.08.2022