• 14 Ekim 2017 Cumartesi 23:13
  • |
  • 14 Ekim 2017 Cumartesi 23:15

YAZAR

Mustafa Sapmaz

DOLUDiZGiN

Paylaş

Galatasaray taraftarı geçen sezon acıları bal eylemişti. Takımları şimdiden geçen sezonun acısını çıkarıyor. Maça başlayan on bir, Tudor’un Östersunds faciasının gecesinde vaat ettiği kadroydu. Ne demişti? “Yeni bir takım kuruyoruz. Katılanlar var. Katılacaklar var. Onlar geldiğinde başka bir takım olacağız.” Konya karşısında Muslera ve Rodrigues hariç tamamı yeni transferlerden oluşan bir kadroydu. Tamamı yabancı diye de bakabilirsiniz, bu pencereden de…

İlk dört haftada temposu ve fiziği ile de rakiplerini yenen bir Galatasaray vardı. Sekizinci hafta sonunda Galatasaray’ın temposu düşmüş durumda. Fakat ilk haftalara oranla daha olgun oynuyorlar. Bir kere gollerden sonra futbolcularına bakın. Gözleri taraftarlarında. Onlar için oynayan bir oyuncu topluluğu var.

Belli oldu ki, sakatlık ve cezalı olmadığı sürece Konya maçına başlayan on bir Tudor’un kafasındaki ideal 11 olacak. Bunu bir tek Serdar Aziz zorlayacak. Dün gece Rodrigues’in sakatlığı sonrası oyuna giren Selçuk İnan, Gomis’e ilk goldeki pasıyla daha fazla düşünülebileceğini gösterdi. Bu iki isme, dün yedek kulübesindeki bir-iki isimi daha ekleyip zorlu fisktürü öyle geçmeyi denerse, bu Tudor’un doğrusu olur. Ancak rotasyon yapmadan ilerlemeyi denerse bu fikstürde zannettiğinden daha fazla zorlanabilir.

Galatasaray’ın en büyük avantajı, rakiplerinin kendilerinden çekinmesi. Rakipleri sarı kırmızılıların eksiklerinin üzerine gitmekten çok, güçlü yönlerini kapatmaya uğraşıyor. Bu da rakiplerinin öncelikle savunma güvenliğini düşünerek oynamasını sağlıyor. Böyle bir durumda temposu düşük bile olsa Galatasaray’ın yetenekli ayakları fişi çekiyor.

Hücumda 5-3-2’yi tersten oynayan Galatasaray’ın gol atmadan maç tamamlaması imkansız. Galatasaray’ı savunan takımların puan kazanması şans olur. Ancak Galatasaray’ı savunma yapmak zorunda bırakabilen takımlar zorlayabilir.

Östersunds maçından takımını bu noktaya getirmek Tudor başarısıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

Şansın ve golcün yoksa...

26.11.2021

Alen Markaryan

Bilica'nın çukuru!

28.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Lideri devirme sevdası!

23.11.2021