• 9 Aralık 2015 Çarşamba 01:27
  • |
  • 9 Aralık 2015 Çarşamba 01:27

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Doğaçlama

Paylaş

Devrenin sonlarına yakın goller kaçtı. Hem de kılpayı. Garip olan Astana ile kendi evinde oynadığı halde, Galatasaray’ın pozisyonları kontradan bulmasıydı!..

Mustafa Denizli oyun hamuru gibi on bir kurmuştu. Çek çekiştir istediğin şekli ver. İstediğin dizilişi yapabilirdin. Elastik bir yapıdaydı. Chedjou maça orta saha merkezinde başladı.

Dünkü Chedjou performansı sonrası Galatasaray’ı takip eden gazeteciler arasında iki kamp oluşacaktır. Bir: aralarında benim de bulunduğum “Chedjou orta sahnın defansif yükünü taşımalı” diyenler. İki: “Gördünüz mü Chedjou orta sahada oyanarsa ne olurmuş diyenler.

Ben fikrimde inatçıyım. Chedjou’nun bir maçlık performansına bakmadan bu bölgeye alışması için ısrar etmek gerek. Elbette transfer döneminde oraya bir takviye yapılmayacaksa!.. Dün topu kullanırken zaaf yaşadı. Stoperde bu konuda daha rahattı. Fakat onun varlığı ile Selçuk’u hücumda güvenle biraz daha ileri itebilirsiniz.

Aslında Galatasaray’ın oyununda kimin nerede kullanıldığından daha vahim iki sorun var. Rakibi karşılarken üzerine gitmemesi. Bu sayede rakip topu kullanabilecek zaman ve alan buluyor. Bir de topu kullanırken fazlaca zaman harcıyor. Hızlı oynamıyor. Rakip kolay önlem alabiliyor.

Galatasaray yönetimleri çok fazla teknik director değiştirdiği için bir sistem takımı olmaktan uzaklaşıyor. Bireysel performanslara ve tamamen doğaçlama oyuna terk ediyor kaderini.

Dün Astana karşısında da böyle oldu. Geçirgen savunma anlayışından dolayı yakaladığı kadar pozisyon verdiler, hızlı oynadıkları hemen her an pozisyon buldular.

İlk maçın ardından bu Galatasaray, bu Astana’ya İstanbul’da beş atar yazmıştım. Yanıldım. Beraberliğin Avrupa’ya yettiği maçta çok da önemli değil. Ancak beraberliği savunarak kazanmaları, bu sezon Galatasaray hakkında tahmin yapmanın zor olacağının bir göstergesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021