• 29 Eylül 2012 Cumartesi 02:00
  • |
  • 29 Eylül 2012 Cumartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Dirence karşılık veremediler!

Paylaş

Rakibi karşılama mesafesi. Eğer kriter olarak bunu alırsanız, Orduspor ligin ilk beş haftasında bu konuda defansif hamleleri en geride yapan takımdı (37 metre). G.Saray ise tam tersi bu konuda ligin efelerinden ve öndeki oyuncularının oyun karakteri sayesinde bunu etkin yapan takımlarındandı (46 metre). İki takımın zıt iki özelliği, G.Saray'ın oyun hakimiyetini ele geçirmesi adına avantaj gibi duruyordu.
Fakat maç başladıktan sonra görüldü ki, Orduspor beklendiği üzere oyunu geride kabul etse de G.Saray oyuna hükmedemiyor. Bunun tek bir sebebi vardı dün gece. Ordu rakibine kendi sahasının ortasına kadar gelme vizesini rahat veriyor ve bunu üstelik orta sahasının zayıflığından ya da geçirgenliğinden de yapmıyordu. Tamamen bilinçlilerdi!
Sonrasında sahayı doğru parselleyip G.Saray'ın özellikle kanat hücumcularına ve topu olumlu kullanması beklenen Selçuk İnan'a alan bırakmadıkları gibi baskı yaparak rahatsız ediyorlardı.

FORVETLER HAREKETSİZDİ
Selçuk İnan Amerikan futbolundaki 'quarterback' misali geriye çekilerek ayağına aldığı topu, kafası sürekli yukarıda hücum alanındaki arkadaşlarının koşu yapmasını gözetledi.
En doğru koşuyu yapan hücumcuyu topla buluşturmak niyetindeydi ancak onlar da hareketsiz kalınca G.Saray maç başında hiç beklemediği, altından kalkmasını nasıl becereceğini bir türlü çözemediği, bir saha içi sorunuyla karşı karşıya kaldı.
Hamit sakatlanana, Amrabat da ikinci yarı yaptığı bir kötü orta sonrası Fatih Terim'in dayanamayıp kenardan Emre Çolak'ı oyuna girmesi için işaret edene kadar; durgun, ikiye bir denemeyen, çalımla adam eksiltmeyen günlerindeydi.

BRAGA MAÇI FARKLI OLUR
Bu, iki kanadını aynı derecede etkin kullanmasına alıştığımız G.Saray'ın oyun dengesini bozdu. Bitime daha yarım saat varken Terim'in tüm müdahale hakkını (Hamit-Aydın zorunluluğu hariç) kullanması, belki bu oyuna bir tepkiydi. Emre Çolak ve Umut Bulut değişikliklerinin G.Saray'ın hücum-savunma balansı yapmasına izin vermeden bulduğu gol, Ordu'nun maçtaki direncinden daha önemli şans anıydı!...
Bu maç Braga maçına hiçbir şekilde ölçü olmaz. Ancak Amrabat, eğer Fatih Terim'in verdiği formanın sırtında kalıcı olmasını istiyorsa, bir daha dün geceye benzer asla oynamamalı. Sadece onun adına ölçü maçıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021