• 15 Eylül 2017 Cuma 01:00
  • |
  • 15 Eylül 2017 Cuma 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Devre başları

Paylaş

Başakşehir her iki yarının ilk yirmi dakikalarını çok iyi oynadı. Gökhan İnler ve Emre Belözoğlu, set oyunlarında rakibin defans ile orta saha hattının arasına girmeye başlayınca ikinci yarının başında net pozisyonlar da ürettiler. Mossoro daha sakin kalabilse yapacağı doğru tercihlerle maçı o dakikalarda koparabilirdi. 

Ludogorets geçen sezon Şampiyonlar Ligi grup maçlarında sadece Arsenal deplasmanında kaybetmişlerdi. Geçen yılki kadrosuna eklemeler yapan Bulgaristan ekibi, deplasman takımı özelliğini kaybetmediğini gösterdi. Onlar da bir iki pozisyonda maçı Başakşehir FK için daha da zor hale getirecek net pozisyonları kaçırdı. 

Ludogorets’in oyun tarzı hani Abdullah Avcı’nın adı İstanbul Büyükşehir Belediye olduğu dönemde oynattığı oyuna benziyordu. Topa hakim olmak istemeyen, kendi alanında iyi yayılarak bekleyen ve hızlı çıkışlarla tehlike yakalayan bir anlayış. 

Adebayor etkisizdi. Onun yerine oyuna giren Mevlüt Erdinç daha etkisizdi. Emre Belözoğlu yine kusursuza yakın bir futbolla takımı yönetti. Abdullah Avcı’nın takımı kontrol-tek pas yapmadan, kısa tek paslı topu hızlı çevirdiği dakikalarda Avrupa Ligi seviyesinin üzerinde olduklarını gösterdi. Böyle oynadıkları dakikalarda rakibine hem oyunlarını kabul ettirdiler, hem de pozisyon buldular. Bunu daha uzun süre oynadıklarında istediği skoru alan taraf olabilirler. 

Ceza sahası içinde kalabalık olmayı ve temaslı oynamayı seven Ludogorets karşısında yüksek toplarla oynamamak iyiydi. Fakat Caiçara ve Clichy’i hücum setinde oyuna soktukları, onların çizgiden yerden dışarıya çıkaracakları oyunu deneyebilirlerdi, ki bir kez denendiğinde etkili olunmuştu. 

Grupta deplasman takımları iyi başladı. Elbette kazanmak büyük moral ve avantaj olacaktı. Fakat zor ve herkesin birbirini yenebileceği grupta yenilmemek de önemli. Bunu deplasmana da taşıyabilirse, içerde oynayacağı grubun son maçını finale çevirebilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021