YAZAR

Mustafa Sapmaz

Derbi sonrası el dersleri: Topun vücuttan ele çarpma hali

Paylaş

Derbide ceza sahası içinde Serdar, Neto ve Hasan Ali’nin top ellerine çarptı. Cüneyt Çakır üçüne de “devam” derken; bunu büyük kısım “eyyam kararları” olarak değerlendirdi.

Sonrasında Mustafa Çulcu (TRT Spor) ve Deniz Çoban (Fanatik) yayınlarında elle oynama kuralındaki değişen yorumu anlattılar ve bu konuda Rosetti’nin hakemlerle toplantı yaptıkları bilgisini verdiler.

Değişen yoruma göre her ele çarpma penaltı sayılmayacaktı. 

Takım arkadaşı N’Diaye’nin kafasından kısa mesafede seken top gelip, Serdar’ın neredeyse vücuduna yapışık olan koluna çarptı. Penaltı değil. Eğer o topun geçmesini engellemek için kaldırsaydı penaltıydı.

Hasan Ali topa yatarak müdahele etti. Top doğal pozisyondaki eline çarptı. Penaltı değil. Eğer süpürseydi, abartılı şekilde hareketini devam ettirseydi penaltıydı.

Neto kafa vurmak için sıçradı. Kolları açıldı. Denayer en yükseğe çıktı kafasını vurdu, top Neto’nun eline çarptı. Sıçradığında denge ve kuvvetini aldığı eli doğal pozisyonunda olduğundan penaltı değil. Bilinçli olarak engelleseydi penaltıydı.

Aslında IFAB’ın Avrupa hakemlik yorumunu FIFA’ya yaklaştıran tavrı şunu diyor: “Elle oynamada bilinç olmalı ve kendine bu niyetle fayda sağlamaya çalışmalı.”

Rosetti’nin toplantısında konuşulan elle oynama hallerinden birini de ben yazayım.

Hollanda’nın İsveç ile oynadığı son maçı açıp izleyin. İsveçli stoper Granqvist topu diziyle kontrol etmeye çalışırken yükselen top dengesini sağlamak için açık olan eline çarpıyor. Hakem penaltı veriyor. UEFA bu pozisyona ‘penaltı’ diyen maçın Rus hakemi Sergei Karasev’i “Hatalı karar verdin” diyerek uyardı. Yani diyor ki, futbolcu diziyle ya da ayağı ile topu kontrol etmeye çalışırken eliyle oynamayı düşünemez.

Gelecek haftalarda taraftar ceza sahası içinde elle oynamalara daha da dikkat kesilecek. Vücudundan seken top ele çarparsa bu yazdıklarım gelsin aklınıza!

Futbolda yapmacık vandalizm duyarlılığı!

Konya’da formalı bir genç darp edildi.
Darp edenlerin üzerinde başka bir forma vardı. Türkiye ayağa kalktı. Beşiktaşlısından Fenerbahçelisine, Karagümrüklüsünden Ankaragüçlüsüne herkes, bunu yapanların yakalanmasını talep etti. Gazetecisinden yöneticisine herkes duyarlı davrandı. Vandalların yaptığı yanına kar kalmadı.
Metroda kendi halinde yaşlı bir kadın taciz edildi.
Taciz edenlerin üzerinde forma vardı. Hiçbir futbolseverin umrunda dahi olmadı. Sosyal medyada cılız bir iki ses çıktı. O kadar. Bir öncekine kafa yoran gazeteciler kafasını kuma gömdü. Vandalların yaptığı yanına kar kaldı.
Benzer iki olay, farklı iki tepki.
Futbolda vandalizme ses çıkarmak için illa ki mağdur kadının üzerinde forması mı olması gerekiyordu?
Samimiyetsizlik paçamızdan akıyor!..

Kısa bir avcı fıkrası

Abdullah Avcı’nın Beşiktaş maçı öncesi Hoffenheim karşısında yaptığı rotasyon
 “Vaaaay! Bu mu Abdullah Avcı vizyonu” diye eleştirildi. Ülkede takımını akılcılıkla yöneten Abdullah Avcı’yı buradan vurmak, olsa olsa kısa bir fıkra olur!

Bundesliga 2 hocasının böyle derdi var mıdır?

?Ankaragücü maddi zorluklarla boğuşuyor. Transferi son anda yapabildiler. Bu imkansızlıkta analiz programı almaları mümkün değil.
?TFF 1’inci Lig’de performans analiz programı kullanan takım sayısı iki. Sadece İKİ. Biri Çaykur Rizespor, diğeri Altınordu.
?İsmail Kartal ne yapıyor peki? Bu rakiplerle karşılaştıkları 2’inci hafta Altınordu, 5’inci hafta  Rizespor’dan rica edip kendi rakamlarını isteyerek bakıyorlar.
?Son Adanaspor maçında kendi imkanları ile analizlerini ölçmeye başladılar. Şu anda atletik performansta Süper Lig ortalamalarının üzerindeler.
?Teknik direktörlerin çektiği zorlukları ve onlarla baş etme yöntemlerini gösteren güzel bir hikaye bu. Acaba Bundesliga II’de bu zorluğu yaşayan bir hoca var mıdır?

EN iYi 3 DEPLASMAN ŞARKISI

Maçlar için sık seyahat ediyoruz. İşte beINSports’un aynı zamanda iyi müzisyen olan spikeri Emre Gönlüşen ve benim üçer şarkılık playlist’imiz. Emre Gönlüşen: 1-American Woman - The Guess Who, 2-Let it Bleed (live) - The Rolling Stones, 3-You’ll Never Walk Alone - Gerry & The Pacemakers
Benim: 1-Unutama Beni - Can Gox, 2-Eteği Belinde - 
Manuş Baba, 3-Satisfaction - The Rolling Stones

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021