• 26 Ekim 2015 Pazartesi 01:00
  • |
  • 26 Ekim 2015 Pazartesi 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Denge

Paylaş

Poziyonu kısır bir maçtı. İkili mücadelesi bol maçta maçın dengesini Fenerbahçe’ye döndüren evsahibi ekibin bu mücadeleleri kazanmasıydı. İlk yarı boyunca agresif oynadılar.

Hamza Hamzaoğlu geçen sezon Kadıköy’de önde baskı yaparak başlamıştı. Bu kez sabırlı bir oyunu tercih etti. Biraz dozu fazla kaçmış bir sabırdı bu. Fenerbahçe’nin agresif hücumuna karşılık veremediler.

Diego sezon başından bu yana ilk kez gerçekten forvetin arkasında oynadı. Topla kendi kalesine yakın buluşmadı. Hatta ikinci forvet olarak santrafora yakın oynadı. Bu oyununun karşılığını golle aldı.

Galatasaray’ın topu iyi kullanan orta saha merkezi (Selçuk, Bilal, Sneijder) özellikle ilk yarı o kadar birbirlerine yakın oynadılar ki, top kendiledine geldiğinde birbirlerini marke ettiler. Oradan kısa hızlı pas yaparak kanatlara çıkamadılar.
İkinci yarı Burak Yılmaz’ın oyuna girişi Galatasaray’a oyun olarak artı sağlamadı. Ancak Fenerbahçe’nin ilk yarının aksine kontrollü oynaması, rakip alanda daha fazla topla oynama fırsatı yakaladı.

Podolski oyundan çıkmadan önce Burak ile iki forvete, Yasin sağ kanada, Sneijder de solkanada geçerek oyunu enine genişletmeye çalıştı. Fenerbahçe, kanatları etkili kapatıp Galatasaray’ın planını bozsa da bu sezon duran toplardan üç gol yiyen bir takım olarak Olcan’ın golüne engel olamadı. Sneijder’in paslaşarak kullandığı kornerde Josef’in bir anlık dalgınlığı da skorun eşitlenmesinde büyük pay sahibiydi.

Futbol kalitesi zaman zaman tatminkar, zaman zaman vasat olsa da olaylarıdan çok oyunuyla konuşulan bir derbi yaşadık. Tartışılacak pozisyonları elbette olacaktır!

Geride yirmi beş hafta var. Bu derbi iki takım açısından da önemliydi. Ancak dünyanın sonu değildi. Birer puanla Fenerbahçe Kadıköy yenilmezliğini, Galatasaray da verimsiz oyunan ragmen deplasmanda bir puanı alarak teselli buldular.

Beşiktaş Antalya deplasmanında kazanırsa, iki takım da eşit oranda dezavantaja düşecek. Ve belki de bu skora o zaman üzülecekler.
 
İki takımın maç boyunca görüntüsü, ip üzerinde dengede durmaya çalışan cambazı andırıyordu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021