• 19 Şubat 2016 Cuma 01:00
  • |
  • 19 Şubat 2016 Cuma 00:23

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Deneme

Paylaş

Hücum oyuncularına defans yaptırmak mı kolaydır, defans oyuncularına hücum oynatmak mı? Mustafa Denizli bir futbol taktisyeninden çok, bilgesidir! O’nun inancı ikinci şık. Bu nedenle sahada kötü giden işleri savunmacılara hücum oynatarak çözmeye çalıştı.

Dün sosyal medyada #kadroyutahminet etiketi açılsa, sabahtan akşama kadar milyon tahminde bir kişi takımın stoperlerini Semih hariç kadroya yazmayı akıl edemezdi. Maç öncesi on bir açıklandığında peşin varılan “defans yapılacak” hükmü ile kurulmamıştı kadro. Savunmacılarla pozisyonları doğru oynayıp kazandıkları toplarla hücumu çıkmak için oynadılar.

O yüzden Donk neredeyse hücumlarda forvet arkası gibi oynadı. Rakip defans arkasına koşu yaptı. Asistle bir diğer savunmacı (ama maçın sağ forvet oyuncusu) Sabri’ye gol attırdı. Bu kadronun kuruluş amacı. Gol atarak, üstelik erken bir dakikada, amacına kısmen ulaştı.

Ancak savunmayı da hücumu da bir sistem dahilinde yaparsan bireysel performansların önemi kalmaz. Böylelikle oyuncuların mevkiilerini devşirmek zorunda kalmazsınız. Oturmuş bir sistemin içerisinde bir stoperi orta saha oyuncusuna dönüştürdüğünüzde ya da bekten açık oyuncusu yaptığınızda sırıtmaz.

Dün neden bu kadro ile çıkıldı demiyorum. Galatasaray hızla uzaklaştığı “sistem takımı” özelliğinden, dün bir maç özgü bambaşka bir kadro deneyiyle sistem takımı olmadığını ilan etti!.. Dediğim budur.

Lazio orta saha merkezi önde baskı yapan, defans dörtlüsünü orta sahaya yakınlştıran, fizikli bir tek forvet, yetenekli iki kanat oyuncusu oynatan, beklerinin arasında sağ bekini hücuma daha sık çıkaran, orta saha üçlüsünden birini hücuma monte eden, dikine pas yapan, rakip ceza sahasına orta yapmadan pasla giren, temposu yüksek olmayan, zaman zaman yüksek top oynayarak topun olduğu bölgeye baskı yapan bir sistem takımı. Ve tarihlerinin en iyi dönemini yaşamıyorlar. Fakat dün sistemleri sayesinde ayakta kaldılar.

Galatasaray turu geçmek için deplasmanda başka bir şaşırtmaca ya da kadro denemis yapacaksa, ki yapmalı; böyle oynayan bir takıma karşı dörtlü defansın önünde elmas orta saha (Donk-Emre-Bilal-Selçuk) kurmalı, hücum kanatlarından vazgeçerek Sneijder’i Podolski’nin yanında ikinci forvet yapmalı. Bu denemeden daha iyi olmasını sağlayacak orta saha pas istasyonu sayısını artırmış olur. Defansının arkasına atılan toplarda zaaf yaşayan Lazio’ya hücum paslarını atabilir. Tur için bunu denemek şart!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021