• 11 Eylül 2014 Perşembe 01:45
  • |
  • 11 Eylül 2014 Perşembe 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Değişim fantezi olur!

Paylaş

İki yıl önce Selçuk İnan kadroda olmadığı halde Ay Yıldızlılar, Amsterdam Arena’da Hollanda’ya 2-0 mağlup oldu.

İlk on birde Sercan Sararer ve Tunay Torun’un da aralarında bulunduğu tam beş Avrupa’da yetişmiş isim vardı. Doğru oyun sonunda gelen mağlubiyet, gazetelerde tarihinin en kötü Hollanda’sına karşı alınmış hezimet olarak değerlendirildi.
Twitter’da bir Türk vatandaşı “Selçuk İnan’nın kadroya girmesi için Almanya’nın vasat bir takımına transfer olması mı lazım” yazıyordu onu kadroya almayan Abdullah Avcı’yı eleştirirken.

‘Selçuk İnan neden oynamadı’ tartışması ile akordu bozulan Milliler, kendimizi dev aynasında gördüğümüz 2014 Dünya Kupası eleme grubunda dördüncü sırada tamamlayabildi.

Hiddink sonrasında jenerasyonu yenilemesi için göreve getirilen Abdullah Avcı, görevini tamamlayamadan gitti.
Sonrasında göreve getirilen Fatih Terim’den istenen bu kez jenerasyonu yenilemesi falan değildi, ne olursa olsun 2016’ya katılmalıydık

İki gün önce Selçuk İnan’ın on birde başladığı Milli Takım, İzlanda’ya yenildi. Twitter’da bir Türk vatandaşı bu kez “Galatasaraylıyım, paraya doymuş Selçuk İnan gibi Türk futbolcularla bu kadar” yazıyordu.

Anlayacağınız başa döndük. Bir kez daha yeni yüzler isteniyor. Türk futbolunun potansiyelinin ortaya çıkmasını engelleyen aslında bu gel-gitlerdir. Bir yola girip sonra ilk zorlukta vazgeçmemiz, bizi sürekliliği olan bir ülke olmaktan mahrum bırakmıştır.

Doğrusu, kulüplerin altyapı organizasyonlarına kriter getirerek (belki bazılarını kapatarak) disiplin altına alınması, yüzlerce seçilmiş iyi eğitmen kadrosuyla elmas işler gibi onları eğitilmesi, kulüplerin mali denetimini sıkılaştırılması, kriterle yabancı sayısının serbest bırakılması, bu arada yeni yüzlerin de eklendiği A Milli Takım ile yarışmamızdır. Sonunda turnuvaya katılamasanız da geleceği böyle inşa edersiniz. Ancak biz buna sabredemeyeceğimizi geçen yıl ilan ettik.

Fatih Terim’in basın toplantısında isim vermeden eleştirdiği futbolculardan yola çıkarak, Çek Cumhuriyeti maçı öncesi kadroda radikal değişiklik yapmasını istemek hata olur. Olcan’ın, Burak’ın, Selçuk’un, Ömer’in kellesini istemektense, 2016 yoluna çıkarken ne istediğimizi hatırlamamız daha doğrudur!.. Bu saatte değişim fantezi olur. Kadro seçiminde ve oyun stratejisinde fanteziye kaçmamalıyız.

Fatih Terim’in de sonunu iyi bitirmek isteği ile böyle devam edeceğini düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022