• 13 Mayıs 2015 Çarşamba 02:00
  • |
  • 13 Mayıs 2015 Çarşamba 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Defans zaferi

Paylaş

Plan topa sahip olup kontrolü ele geçirmekti. Haftabaşından bu yana muhtemel kadroların hepsinde yer alan Emre Çolak’ın varlığı da bu sebepleydi.
Melo, Selçuk, Sneijder ve Yasin ile birlikte topu kazanmakta maharetli olmayan ama zor kaybeden bir orta saha kurulması doğru tercihti.
Galatasaray kontrolü ele geçirdi mi? Tam olarak evet denemez. Bundan daha önemlisi gol buldu. Mersin deplasmanı bu ana kadar zordu. Maçın ilk çeyreğinde gelen gol sonrasında kontrollü bir oyun ve iyice yüklenen Mersin takımında forvetlerinin geriye yardımda geciktiği anlarda doğru çıkışlarla gol arayan bir yapıya döndüler. İlk yarı bu oyunu iyi de oynadılar.
İkinci yarı Olcan’ın girişi ile daha iyi oynaması beklenirken, kontrolü abartıp kendi sahalarında çok fazla kaldılar.
Burak Yılmaz’ın ileride top tutamamasının bunda payı büyüktü. Burak Yılmaz ileriye atılan topları tutamayınca beklerine yardıma giden Olcan, Yasin ile Selçuk ve Sneijder’in de ileri desteğinde sıkıntı yaşandı.
Buna benzer bir planı Gençlerbirliği deplasmanında yapmışlar, ancak orada Melo’nun yokluğunda Selçuk’un yanına Emre’yi yerleştirdiklerinden defansif sorunlar yaşamışlardı.
Bu kez hem Melo’nun hem de defansta tecrübeli oyuncularının da varlığı ile Mersin İdmanyurdu futbolcularını ceza sahasına sokmadı. Taç çizgilerine doğru yönlendirip yüksek topla gelmeye mecbur ettiler ki, içeride hava toplarında iyi oyuncuları ile buradan tehlike yaşamayacaklarını düşündüler.
Mersinli futbolcular ceza sahasına girdikleri nadir ataklarda da karşılarında Muslera buldular.
Hamza Hoca takımın ayarı ile oynayıp dengeli takıma çevirdiği günden bu yana daha zor yenilen, gol yemeyen takıma büründüler. Buna şampiyonluk motivasyonu da eklenince neredeyse kontrolü eline almadan deplasmandan istediği galibiyeti almayı bildi.
Son üç maç, kağıt üzerinde en zor maç Beşiktaş, ancak derbi performansı geçmişteki gibi olursa bundan sonra en zor maç Rize deplasmanı…
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021