• 27 Şubat 2014 Perşembe 02:00
  • |
  • 27 Şubat 2014 Perşembe 00:36

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Çözüm yolu

Paylaş

Hayroviç'i çıkartıp Yekta'yı alarak bildiği oyuna döndü Mancini. Daha doğrusu takımının oynamaya alışık olduğu dizilişe. Oysa maçtan önce basın toplantısında sistemden daha önemli olan mantelite demişti. Aslında sistemin de mantelite kadar önemli olduğunu gösterir bu dizilişe geçtikten sonra hücum zenginliğinin artması. Veya şöyle diyelim rakibin oyun üstünlüğünün azalması.

Galatasaray'ın merkez savunması iyi. Melo-Selçuk ikilisine önde Drogba ve geriden stoperlerin katkısı ile yeterli derinliği oluşturuyorlar. Ligde bu bölgede Ceyhun'u da kullanarak, top rakibe geçtiğinde Burak'a sağ, Sneijder'e sol kanadı kapattırarak rakiplerini merkeze yönlendiriyorlar. Kuvvetli oldukları bölgeye. Sert savundukları bu bölgede rakibi etkisiz kılarak oynadıkları anlarda hep etkili oldular.

Antalyaspor geriye düştüğü maçta, topu merkezden kaçırıp Galatasaray'ın zayıf olduğu kanat savunmasına taşıdıklarında pozisyon ve gol bulmuşlardı. Dün ilk 30 dakikada Chelsea merkezi iki kişiyle tutan Galatasaray'a kanattan hücum ederek orada oluşturulamayan derinlikten dolayı etkili oldular. Yekta girdikten sonra alışık olduğu düzene geçmesi işte bu arızayı giderdi. Kaymaları doğru yapıp rakibi merkeze yönlendirdiler.

Bu sayede ilk yarının son 15 ikinci yarının tamamını daha güvenli oynadılar. Oyuna ve skora denge getirdiler. Chedjou'nun kornerden attığı golle gelen beraberlik iç saha takımı için avantaj değil. Ancak bu maçta ikinci maçı nasıl oynamaları gerektiğini öğrendi Galatasaraylı futbolcular. Problemin çözüm yolunu keşfettiler. Rövanşta bu şekilde oynarlar ve Chelsea'yi bozacak golü bulabilirlerse geçen sezon Schalke eşleşmesinde olduğu gibi umutların tükendiği anda turu geçebilirler!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Şu kombine meselesi

28.06.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022