• 27 Şubat 2014 Perşembe 02:00
  • |
  • 27 Şubat 2014 Perşembe 00:36

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Çözüm yolu

Paylaş

Hayroviç'i çıkartıp Yekta'yı alarak bildiği oyuna döndü Mancini. Daha doğrusu takımının oynamaya alışık olduğu dizilişe. Oysa maçtan önce basın toplantısında sistemden daha önemli olan mantelite demişti. Aslında sistemin de mantelite kadar önemli olduğunu gösterir bu dizilişe geçtikten sonra hücum zenginliğinin artması. Veya şöyle diyelim rakibin oyun üstünlüğünün azalması.

Galatasaray'ın merkez savunması iyi. Melo-Selçuk ikilisine önde Drogba ve geriden stoperlerin katkısı ile yeterli derinliği oluşturuyorlar. Ligde bu bölgede Ceyhun'u da kullanarak, top rakibe geçtiğinde Burak'a sağ, Sneijder'e sol kanadı kapattırarak rakiplerini merkeze yönlendiriyorlar. Kuvvetli oldukları bölgeye. Sert savundukları bu bölgede rakibi etkisiz kılarak oynadıkları anlarda hep etkili oldular.

Antalyaspor geriye düştüğü maçta, topu merkezden kaçırıp Galatasaray'ın zayıf olduğu kanat savunmasına taşıdıklarında pozisyon ve gol bulmuşlardı. Dün ilk 30 dakikada Chelsea merkezi iki kişiyle tutan Galatasaray'a kanattan hücum ederek orada oluşturulamayan derinlikten dolayı etkili oldular. Yekta girdikten sonra alışık olduğu düzene geçmesi işte bu arızayı giderdi. Kaymaları doğru yapıp rakibi merkeze yönlendirdiler.

Bu sayede ilk yarının son 15 ikinci yarının tamamını daha güvenli oynadılar. Oyuna ve skora denge getirdiler. Chedjou'nun kornerden attığı golle gelen beraberlik iç saha takımı için avantaj değil. Ancak bu maçta ikinci maçı nasıl oynamaları gerektiğini öğrendi Galatasaraylı futbolcular. Problemin çözüm yolunu keşfettiler. Rövanşta bu şekilde oynarlar ve Chelsea'yi bozacak golü bulabilirlerse geçen sezon Schalke eşleşmesinde olduğu gibi umutların tükendiği anda turu geçebilirler!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

25 Mart 2021 Perşembe

Büyük oynadık

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Mangala mı gittiniz?

09.04.2021

Alen Markaryan

Sarhoş top değişince

08.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Biri eksik, biri stresli!

11.04.2021