• 17 Ocak 2016 Pazar 01:45
  • |
  • 17 Ocak 2016 Pazar 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Çift forvet

Paylaş

İki farklı önde olan bir takımın taraftarı santraforunu neden yuhalar? Bu hem bir taraftar eleştirisi, hem de taraftarın tepkisini açıklama isteğimin ilk cümlesidir.

Galatasaray Mustafa Denizli’nin söylediği gibi eksikleri olan, ama artılar koymaya çalışan bir takım. Koydukları en büyük artı savunurken daha temaslı oynamaları. Ancak hala geçişlerde yavaşlar.

İkinci artıları, oyun disiplinlerini biraz daha geliştirmiş durumdalar. Bu onları daha dengeli takım olarak gösteriyor. Ancak bu kurguda oyunlarını rakibe kabul ettirmede hala sıkıntılılar.

Şimdi bu artıların yanı sıra temel eksiler takımın oyun akıcılığında sorun yaratıyor ki, taraftar tabelada iki sıfır öndeyken forvet oyuncusunun pas hatasında dayanamıyor. Daha iyi olmaları gerektiğine inanıyor, ligde en kötüsünden Etoo’nun gol vuruşunu düşünüp tepki gösteriyorlar. Bu aslında görmek istedikleri, ama bir türlü göremedikleri, bu yüzden de umutlanamadıkları oyunlarına isyan. Anlıyorum!..

Ancak yine de soruyorum. Bir takım tabelada iki farkla öndeyken, santraforunu pası düzgün atamadı diye niye ıslıklar.
Siz işinde hata yapan bir profesyonelin, ceza verildiğinde demiyorum, protesto edildiğinde motive olduğunu gördünüz mü? “O kadar para alıyorlar bununla başa çıkmayı öğrenmeliler” bakış açısına sahip olanlar, pozisyonu kaçıran futbolcuya tepki gösteren taraftarı daha da cesaretlendiriyor.

Aslında oyundan çok polemiğini sevenler, futbolcuları motive etmekten uzak bir tavır sergiliyor ki, dün tribünlerle Burak arasında yaşanan tam da budur.

Oysa olması gereken hatasından sonra yuhalamak değil, başarılı hareketinden sonra alkışlamak kadar doğal bir şekilde hatasını düzeltmesi için alkışlarla teşvik etmektir.

Galatasaray bu sezonu kazanırken bile sorunlar yaşadığı gibi bir iyi bir kötü hatırlayarak tamamlayacak gibi duruyor.
Sivasspor yeni transferlerini takıma monte ettiğinde ligi korku çanları duymadan tamamlayabilir. Texeira ve Hussain transferi ciddi başarıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021