• 29 Haziran 2014 Pazar 14:54
  • |
  • 30 Haziran 2014 Pazartesi 19:14

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Çetin ceviz

Paylaş

Eğer 1986’dan sonra Güney Amerika’ya dönen turnuvada bir kez daha güzel futbol izliyorsak, bunun bir sebebi de turnuvanın resmi topu "Brazuca"dır. James Rodriguez’in attığı ilk golde topun rolü, şutun kendisi kadar etkiliydi. James Rodriguez bir önceki "Jabulani" ile bu golü atabilir miydi? Tartışılır! Gelişen teknoloji kalecilerin kabusu olmaya devam ediyor.

Futboldan bir haber çocukların bile keskin dişleri nedeniyle adını ezberlediği Luis Suarez, Uruguay’ın kalesinin erken düşmesinde birinci etkendi. Savunarak ve bir şekilde gol atma işini ona bırakarak ilerleyen Uruguay, onsuz etkisiz kaldı.Isıran forvete ihtiyacı varken, onun rakibini ısırmasından dolayı kupa dışında kaldı.
Bundan iki hafta önce Ankara Havalimanı’nda mavi takım elbisesini, girdiği erkekler tuvaletinde 'Süpermen' edasıyla bir anda Kolombiya formasıyla değiştiren James, ekrandaki grup maçını yanımda gözünü kırpmadan izlemişti. Bu maçı kazanacaksınız dediğimde "Biz kupayı kazanacağız" demişti. Buna inanıyordu. Halkının inancına yakın seviyede oynadı Kolombiya.
Dünya Kupası’nın futbol severe öğrettiği, hızlı olmazsan yaşama şansın yok! Dinamizm önümüzdeki dönem futbolun temeli olacak. Topu eveleyip gevelemeden, fazla da sahip olmaya çalışmadan, mümkün olduğunca hızlı rakip ceza sahasına götürüp sonuç alan takımlar hayatta kalacak. Pas, pas, pas; artık paspas olacak. Kolombiya çok üst düzey kalitede olmasa dahi, bu dinamik oyunun karşılığını aldı ve adını sekiz takım arasına yazdırdı.
Son 16’ya kalan takımların 6’sı Avrupalı. Ben hâlâ bu kupayı bir Avrupalı’nın kazanacağını düşünüyorum. Çünkü bu yeni model dinamik oyunu en iyi oynayan bir Avrupalı. Ancak Güney Amerika’nın Kolombiya gibi çetin ceviz ülkeleri zorluk çıkaracağa benzer!...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

19 Ağustos 2022 Cuma

Jesus'a teslim

12 Ağustos 2022 Cuma

Golcü nerede?

5 Ağustos 2022 Cuma

Kadıköy'de festival havası

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

İyi işaretler var

16.08.2022

Alen Markaryan

Kol gezer türküler söylerdik

16.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Jesus'a teslim

19.08.2022

Gürkan Ata

O kadar çok plan değiştirdi ki!

17.08.2022