• 23 Mayıs 2016 Pazartesi 00:01
  • |
  • 23 Mayıs 2016 Pazartesi 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Cepli maç!

Paylaş

Fatih Terim oyunu rakip alanda forse eden anlayıştan kontrollü oyuna geçtiği günden bu yana Ay-Yıldızlılar sahada parlıyor. Gruplarda hocanın verdiği bu karar, Fransa’ya katılmamızı sağlayan yürüyüşü başlattı.

Dün de İngiltere karşısında bu anlayışı devam ettirdik. Top rakipteyken paniklemeden, alanı doğru parselleyerek oynadık. Orta sahası alternatifli ve güçlü bir takımız. Böyle oynamayı becerebilmek çok daha değeli. Ancak bunu yapabilirsek ofansif gücümüz daha fazla ortaya çıkabilir. Attığımız gol de hücum gücümüzün ne kadar yüksek olduğunun gösterisiydi.
Caner Erkin’in sezonu formsuz geçirmesi, az forma şansı bulması ve son bir ay sadece kendi imkanları ile antrenman yapması, onun savunma problemlerini ortaya çıkardı. Hakan Balta ve Mehmet Topal defans merkezi oyun kurarken avantajlı, topu kazanmaya çalışırken hamlede dezavantajlı görüldü.

İngilizlere attığımız ilk golün sahibi Hakan Çalhanoğlu manşetlerde hak ettiği yeri alacaktır. Fakat çıkana kadar takımın yıldızı Volkan Şen’di. Belki çıkmadan önce İsmail Köybaşı’nın sürüklediği atakta içeri kat etmemesi tek hatası olabilir.
Selçuk İnan’ın defansif görevlerindeki başarısı önemliydi. Cenk Tosun formda olduğunu hissettirdi.

Aramızdaki farkı belirleyen hız ve güçtü. Futbolcuların hızını arttıramayız, öyleyse İngiltere gibi takımlara karşı kazanabilmek için hızlı düşünmeyi becerebildiğimiz zaman kazanacağız.

Yine de son anlarında golü aramak sloganı “Biz bitti demeden bitmez” olan Milli takıma yakışan bir tavırdı. 2008’deki tavrımızın devam edeceğini görmek güzel ki, bu jenerasyon daha da potansiyelli olabilir.

Yeni oyun kurallarının uygulandığı bu maçta, belki de Fatih Terim yakın gelecekte hayatımıza girecek “Video Hakem” uygulamasının ilk örneğini cep telefonu ile verdi! Resmi tarih bu hazırlık maçını İngiltere’ye attığımız ilk gol olarak anılacaktır. Gayri resmi tarih de o cep telefonunun capslari ile hatırlanacaktır. Gol çizgisi teknolojisinin uygulandığı maçtan sonra, masa hakeminin geleceğinin müjdecisidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ağustos 2022 Cuma

Golcü nerede?

5 Ağustos 2022 Cuma

Kadıköy'de festival havası

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

Burası Fenerbahçe!

9.08.2022

Alen Markaryan

Bu sevinçler camiayı diri tutar

9.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Golcü nerede?

12.08.2022

Gürkan Ata

Korner hocası almaya gerek yok!

6.08.2022