• 29 Eylül 2019 Pazar 08:00
  • |
  • 29 Eylül 2019 Pazar 08:25

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Çekişmeli ama tatsız

Paylaş

Fenerbahçe defans özellikli oyuncu sayısı olarak sahada fazlaydı. Hücumun solunda ve sağında Rodrigues ve Moses’in yokluğunda orada fi zik özelliği yüksek Ozan Tufan ve Tolga Ciğerci’yi tercih etti. Bu kalabalık bir orta saha ve önde baskı konforu sağladı. Savunması kuvvetli oyuncularla hücum oynadı.

Kruse ve Vedat Muriqi önde yönlendirme yapıp, merkezi Luiz Gustavo ve Emre Belözoğlu ile kapatıp, uzun vurarak hücuma çıkmaya mecbur bıraktı. Galatasaray özellikle ilk 25 dakikada bu zaafı nedeniyle çok pas hatası yaptı. Oyunda organize olamadı. Fenerbahçe’nin top kapıp çıkışlarında faul yaptı.

Babel’e uzun oynayıp, onun içe kat edişlerinde arkaya sarkan Nagatomo ve kendisine yaklaşan Feghouli ile Fenerbahçe sağ kanadını zorladı. Topu Fenerbahçe ceza sahası civarında oynadıkları anlarda Lemina’nın şutları ile kaleyi yokladılar.

Pozisyonu az, şutlarla tehlike yaratmaya çalışılan, Fenerbahçe’nin sezon başından bu yana istatistiklerde kendini lider yapan özelliklerini deplasmanda da oynadığını gördük. Çalışkan bir takım görüntüsündeydiler. Galatasaray’da kağıt üzerinde güçlü oyunculardan çok daha pozitif futbol oynadılar. Devre bittiğinde hamle yapmak zorunda olan takım Galatasaray görüntüsündeydi.

İkinci devrenin başında Deniz Türüç’ün Isla’nın yerine girmesi o yüzden sürprizdi. Isla’nın fi zik kondisyonunun 90 dakikaya yetmeyecek olmasının yapabileceği sakarlığı önlemek, Ozan ve Tolga ile kanatlarda dayanıklılığı sağlarken kaybettiği yaratıcılığı artırma çabasıydı belki. Ancak ne düşünüldüyse sahaya çok da olumlu olarak yansımadı.

Galatasaray’ın tüm hamleleri topu rakip kaleye dripling ile götüren oyunculardan yana oldu. Fakat ne Ömer Bayram ne de Emre Mor (ki topla buluşmadı bile) etkili oldu. Bu Falcao’yu hiç kullanamamak anlamına geldi. İlk yarı hücumda tehdit oluşturan Lemina’nın çıkması da golü şansa bıraktı. Maç atan galip havasına bürünmüşken, takımlar atmaktan çok yememeye konsantre oldu. Bu da çekişmeli ancak tatsız tuzsuz bir derbi maçı çıkardı ortaya. Eğer illa ki bir tarafı seçeceksek, Fenerbahçe galibiyete daha yakın taraftı.

Fenerbahçe oyununu dikte ettirdi. Derbide deplasmanda yenilmeden dönmesinden daha büyük kazancı bu. Sakatlarını düzeltip hücum yaratıcılığını yükseltmeliler. Bunu başarırlarsa ligde iddiaları kuvvetlenir. Galatasaray ise sezon başından bu yana etkisiz oyununu derbide de sürdürdü.

Bu oyunla yenilmemeleri de Galatasaray’ın kazancı. Ancak ligde iddialı olabilmeleri için Falcao’yu etkili kılacak oyunu bulmalılar. Bu bir arada daha çok oynayarak olacak gibi durmuyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021