• 05 Ocak 2012 Perşembe 02:00
  • |
  • 05 Ocak 2012 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Carlos, Yanal sihrine karşı

Paylaş

Fantastik bir film kurgusunda başladı maç. Heyecanlı, ürkütücü ve şaşırtıcı! Ani bastıran sis, siyah çoraplıların küçük ve tempolu adımları, bir adama 3 kişi baskı yapma çılgınlığı ile farklı role bürünmüş futbolcular; izleyen herkesi hemen maçın içine çekti.
Maç başı itibariyle 'sahada Ersun Yanal'ın takımı oynuyor' dedirtti Eskişehirspor. Alman hoca Skibbe'nin yarattığı güçlü savunma kurgusunu bozmamıştı. Buna en büyük kanıt defansif forvet olarak Serdar'ı ilk 11 başlatmasıydı. Doğru bir karardı.
Sadece stratejisini değiştirmişti. Topun gerisinde durarak başlaması beklenirken önde baskı ile başlayıp şaşırttılar Beşiktaş'ı. Tempolu oynadılar. Arada nefeslendiler. Sonra tekrar yüklendiler.
Sonucunu asla bilemeyeceğimiz bir konuyu tartışmaya açmak isterim. Eğer dün sahada sezon başındaki yıldıza dayalı kırılgan Beşiktaş olsaydı, Eskişehirspor'un etkili olduğu o dakikalarda gol yerdi.
CANI İSTEDİĞİ KADAR
Oysa Carvalhal'in yeni Beşiktaş'ı daha 8. dakikada bildiğini oynayamaz hale gelmişken direndi. Tamam, belki Eskişehir'in oyun planını bozacak hamleyi yapmadılar. Yorulmalarını beklediler ve Es-Es'in hatalarını kolladılar. Kaderlerini rakip takım ayaklarına bıraktılar. Ancak dağılmadılar. İşte bunu başaramıyordu yıldızların canı istediği kadar istediği şekilde oynayan Beşiktaş.
Dünkü oyunları ekstra yetenekli bir oyuncunun skor üretmesine muhtaçtı. Ancak bu halleriyle daha takımdı Beşiktaş. Pozisyonları da bu özellikleri sayesinde buldular.
Beşiktaş adına dönüm noktası 29'da Ekrem'in şutunu Ivesa'nın süper kurtarışıydı. Siyah-Beyazlılar o an kazanabileceklerine inandılar. Eskişehirliler de fantastik bir filmde olmadıklarını, İnönü'de Beşiktaş ile oynadıklarını hatırladılar.
O dakikadan sonra Beşiktaş ne derseniz deyin daha iyi oynadı. Oyunu güzelleştiren Eskişehir'e bakacak olursak; Skibbe'nin akılcı savunma planı 30 puan kazandırdı, Ersun Yanal'ın fantastik oyun planı belki aynı puanı toplamaz ama tribüne kesin daha çok adam çeker!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

25 Mart 2021 Perşembe

Büyük oynadık

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Yalancı bahar olmasın

18.04.2021

Engin Verel

Bizim çocuklar!

19.04.2021

Alen Markaryan

Ağır bedel

17.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021