• 30 Mart 2016 Çarşamba 01:00
  • |
  • 30 Mart 2016 Çarşamba 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Çalış, öğün, güven

Paylaş

Hakan Çalhanoğlu’nun frikiğine yetenek deyip çıkmamalı işin içinden. Bu çalışmanın karşılığıdır. Bizim mahsül futolcunun yüksek bedelli kontrat sonrası genelde unuttuğu konu. Bizim yetenekli çocuklar Hakan’ın attığı golde bunu görmeli, kendine yazık etmemeli. Çalışmalılar. Hakan Çalhanoğlu geçen sezon Avrupa’nın en iyi frikikçileri listesine yetenekleri kadar bu özelliği ile girdi.

Maça 4-3-3 dizilişi ile başladık. Orta saha merkezinde Selçuk’un sağında Ozan, solunda Oğuzhan ile oynadık. Ozan top ayağındayken patlayıcı kuvveti olmadığı için içte oynaması zor. Kulübünde de bunun zorluğunu yaşıyor. Defansın önünde ikili orta saha oynandığında o bölgede kullanılmalı. Oğuzhan da kulübünde benzer şekilde oynuyor ki, dün iki ceza sahası arasını oynamayı beceremedi.

Hakan Çalhanoğlu ve Arda sağ ve sol kanatlarda oynasa da top bizdeyken oyun kurucularımızdı. Arda’nın olduğu sol kanatta sol stoper Mehmet Topal’ın Caner’in kademesinde doğru pozisyonları aldığından, Caner’in öne desteği ile o kanatta sıkıntı yaşamadık. Fakat Gökhan Gönül bunu yansıtamadı ki, sağ stoper Ahmet Çalık’ın henüz ikinci milli maçı. Tecrübesiz olmasının dezavantajını yaşadı. Onun önünde Hakan Çalhanoğlu’nun oynaması sağ kanadın defansından çok hücumu olumsuz etkiledi. Gökhan’ı neredeyse oyuna sokamadık. İsveç maçındaki Gökhan-Volkan ikilisini sol kanada göre etkisiz bulmuştuk. Ancak bu ikiliye göre şu haliyle sağ önde Volkan oynar.

Orta sahası kuvvetli bir takımız. Bu bölgede oyuncu özelliklerine göre, merkezi ikili oynayıp onların önünde bir oyun kurucu ile oynasak daha iyi. Yani dünkü oyunculara göre Ozan-Selçuk ikilisinin önünde Hakan, solunda Arda, sağında Volkan. İkinci devreye bu oyuncularla başladık. Bana sorarsanız şu anki takımın ideal kurgusu da bu. Sakatlıklar geçtiğinde bu bölgeye Mehmet Topal gelir. Dün etkisiz gözüken Oğuzhan Selçuk’un yerine daha iyi performans verebilir.
Dünkü maçın kazancı bu. Elbette rakibe göre oyuncu tercihlerinde değişiklik yapılır. Ancak kendi oyunumuzu bu anlayışla daha rahat sergileyebiliriz. Açık oyunda akıcı olabilir ve verimli hücum edebiliriz.

Arda Turan için şunu söyleyeyim. Arkadaşları koşu yaptığında top onun ayağındaysa, “o top rakibin arkasına geçmez” diye koşularını yarıda kesmemeli. Arda Turan şu anda iki hamle sonrasını düşünüyor ve zihninde canlandırdığını ayaklarıyla uyguluyor. Yani o top geçer. Onu anlarsak işimiz kolaylaşır!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Tarlada gömü buldu

25.01.2021

Engin Verel

Mesut sizi gözetledi!

26.01.2021

Alen Markaryan

Bir tek akıllı siz misiniz?

26.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Bu ikiliye dikkat!

24.01.2021