• 30 Mayıs 2017 Salı 02:00
  • |
  • 30 Mayıs 2017 Salı 00:26

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Bruma’dan mesaj

Paylaş

“İnsan sağlığını koruyan iki faktör vardır. İşini sevmesi, hayatı sevmesi.” Psikanaliz öğretisini geliştiren Sigmund Freud böyle der. Dün gece Galatasaraylı futbolcular ilk yarı, Alanyasporlu futbolcular ikinci yarıda işlerini sevdiklerini gösterdiler. Bruma ve Wagner Love’ın gollerdeki dönüşleri hayatı sevdirecek cinstendi. 

Geçen hafta Akhisar deplasmanında Cenk Ahmet “Puan tablosu için bizim için önemli bir maç değil, ama gol kralı çıkarmak istiyoruz. Love’a çalışacağız” demişti. Akhisarlı oyunlar gol atamamışlardı. Bırakın gol atmayı ligde tatile çıkmış gibi oynamışlardı. 

Susiç bile bu oyunu tanımlayamamıştı. Dün maça iyi başlayan Galatasaray Bruma ve Sinan’ın iyi bitiriciliği ile Alanyaspor’un gardını düşürdü. Yoksa Susiç’in oyuncularını geçen haftaya oranla daha iyi motive ettiğine maç boyu şahitlik ettik. 

Bruma, pazarlık masasındaki Leipzig yöneticilerine “İstedikleri bonservisi verin” dedi attığı goldeki dönüşünde. Topu ezdiğini düşündüm. Ancak bilinçli olarak rakibini yanıltan hareketi, onun istediği zaman kullandığı bireysel yeteneğinin ne seviyede olduğunun kanıtıydı. 

Sinan Gümüş de bitirici vuruşlarında iki haftadır takımını sırtlıyor. Adı transferde geçen iki oyuncu ya Tudor’a “Bizi yanlış kullandın” mesajı ya da “Bizi alacak yok mu” diyerek alıcılarına mı göz kırpıyorlar bilinmez. Ancak görünen transfer sezonu yaklaşırken sezon başı gibi heyecanlı oynadıkları. 

Ligin küme düşme hatındaki takımlarından fazla gol yiyen Alanya’yı golcüleri ile oyundan düşürdüler. Neredeyse ligin zirvesindekiler kadar gol atan Alanya’nın diğer yüzünden bu şekilde kurtuldular. 

Vagner Love ligde karşılaştığı 17 takımın 13’üne gol attı (Opta). Çıkarın onun gollerini küme düşmeye oynar Alanya. Demek golcünü iyi seçeceksin ya da iyi kullanacaksın. Son 7 sezondur gol krallarının takımları 60 golün üzerinde gol atmıştı. Haftaya 6 gol atamazlarsa 60 golün altında kalıp gol kralı çıkaran ilk takım olacaklar. Elbette Love’ın golcülüğü tartışılmaz, ancak ilk yılında bu başarıyı yakalaması onun başarısı kadar ligde savunmacıların (ve savunma anlayışlarının) da sorgulanması gerektiğini unutturmamalı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021