• 16 Eylül 2012 Pazar 02:00
  • |
  • 16 Eylül 2012 Pazar 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Boş vakit!

Paylaş

Akdeniz'de rakibinin üzerine çullanarak başlamak istedi Galatasaray. Topa sahip ol, savunmayı ileri çıkar ve baskı kur! Niyetleri bu olsa da başaramadılar. Yine de maçın başında bir gol buldular. Umut Bulut ofsayttan kaçabilse daha ilk çeyrekte maçı koparacaklardı.
Peki ama sağlı sollu gelmeden nasıl? Antalya savunmasının sağını solunu kontrol etmemesinden faydalanarak!..
Taç atışı sırasında 15 günlük milli maç arasından uyanamadığını gösteren Antalya savunmasının duraklaması, Elmander'in akıllıca boşa koşu yapması ve Amrabat'ın cinliği ilk golü getirdi.
PEKİ NEDEN AMRABAT
Avrupa maçlarından önce gelenektir, çarşambanın provası denir. Bu ilk gol bile Antalya'nın Manchester provası olamayacağının ispatıdır.
Galatasaray'ın o golden Çarşamba'ya götüreceği tek bir doğru var, konsantrasyon.
Her an maçın içinde olmak, rakibin boşluğunu kollamak ve zekice bunu kullanmak. Manchester'da ihtiyaçları olan bu!
İlk yarının bitiminde atılan gol, Fatih Terim'in Amrabat'ı neden bu kadar çok istediğinin göstergesiydi. Melo hücuma çıkan rakibinden kaptığı topu Amrabat'a aktardı, o da topla mesafe kat edip konta ataktan golü yaptı. Sarı-kırmızılılar öne geçiren golü attıktan sonra maçı koparan bu kısa metraj gol filmini sezon boyunca sıkça gösterime sokacağa benzer.
AKLA GELEN SORU
Bazen sakatlıklar ideal on biri şekillendirir. Elmander'in ikinci yarının başında sakatlanıp yerini Burak Yılmaz'a bırakması Manchester'da onunla başlansa nasıl olur sorusunu getirdi aklıma. Umut'u sağ kanatta kullanıp hem iki forvetle oynama hem de Melo-Selçuk ikilisinin önüne bir orta saha oyuncusu koyma şansı verebilir bu hamle!
Üstelik frikiklerde rakibi tehdit eden oyuncu sayısının ikiye çıkması da  (Burak ve Selçuk) kreması. Sonuçta yazara bunları düşünme fırsatı verecek kadar boş vakit tanıyan bir maçtı.
Galatasaray İngiltere'ye beklediğinden kolay kazanarak uçuyor. Unutmamaları gereken Manchester'da bu seviyenin üzerine çıkmaları gerektiği...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Maç 'orta'da bitti

21.01.2021

Engin Verel

Bu futbolla 1 puan kazançtır

22.01.2021

Alen Markaryan

Bizden ayrılmayın

22.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Avcı ve Kartal!

20.01.2021