• 16 Ekim 2013 Çarşamba 02:00
  • |
  • 16 Ekim 2013 Çarşamba 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Biz finallere niye gidemiyoruz?

Paylaş

Maç öncesi bir sokak röportajı. Hanımefendi önce diyor ki “3-0 bitiririz”, sonra “2-0 olsun” dökülüyor ağzından, en son “2-1 alalım” ile bitiriyor! Maç tam da bu hanımefendinin öngörüsü gibi oynandı. Girişte heyecanla saldırdık. Gelişmede maçın zorluğunu hissettik. Final bölümünde bir gol atmaya razı hale geldik.
Fatih Terim’e önde baskı yapmadan kontrollü oynatsın demek, Roobin Hood hikayelerinde fakirden alıp zengine dağıtmasın demekle eşdeğer! Bu yüzden maçı 0-0 bağlayarak oynasak, tıpkı 16 yıl önceki gibi bir gol bulup kazanmayı deneseydik, dün gece kazanır mıydık diye sormayacağım! Fakat biliyorum soru, bu maçı her hatırladığımızda içimizi kemirecek.
Zor maçtı. Zorluğu da içinde bulunduğumuz durumdan kaynaklanmıyordu. Zordu, çünkü Hollanda başka bir sınıf takım. Hızlı düşünüp hızlı uygulayan, güçlü fiziğe sahip, daralma genişlemeyi kusursuza yakın yapan, bireylerin güçlerini takımdan önde tutmadığı bir makine adeta... Ve biz bu takıma grupların ilk maçında kaybettiğimizde “Tarihinin en kötü Hollandasına yenildik” dedik!
Oysa bugün biz Hollanda’ya iki kez yenildiğimiz için değil, kendi ayarımızdaki ülke futbollarını kendi sahamızda yenemediğimiz için Brezilya’ya gidemiyoruz.
Şimdi kolaycı davranış, Abdullah Avcı olmasaydı biz bu gruptan elimizi kolumuzu sallayarak çıkardık diyecek. Hiç düşünmeyecek. O Hollanda maçından sonra hocamızı hırpalamasaydık, o maçların atmosferi bambaşka olur muydu diye?
Biz ilk Hollanda mağlubiyetinden sonra hocamızı aşağıladık. Takımı maç kazanamaz hale getirirken, hoca ve futbolcu kadar hata yaptık. Ancak umursamadık. Kendi ayarımızdaki takımlar karşısına güçlü bir irade ile çıkmasına yardımcı olmadık takımımızın. Grubun sonlarında üç maç kazanınca “Akbilci Hoca” benzetmesi yapacak kadar abarttık işi.
Diyeceğim o ki, dün yanlış strateji olmuş, olabilir; futbolcularımız yakaladıkları pozisyonları bozuk para gibi harcamış olabilir. Dünkü yenilgi değil önemli olan. Önemli olan bizi grupta yenilgiye uğratan genel ülke tavrımız.
Eğer arabesk bir tavırla sadece Abdullah Avcı’yı günah keçisi ilan edip 2016 Avrupa Şampiyonası elemelerine başlarsak, en büyük kötülüğü yeni hocaya yapmış oluruz! Futbolumuzu Hollanda seviyesine çıkarmanın planlarını yapmalıyız. Üstelik gelecek on yıl, alınacak sonuçlara aldırmadan!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Adalet önemlidir siz olsaydınız ne yapardınız?

27.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021