• 29 Ocak 2012 Pazar 02:03
  • |
  • 29 Ocak 2012 Pazar 02:03

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Bireysel mükemmellik

Paylaş

Bursaspor bu maçı unutmamalı. Geçen sezon sahalarında Beşiktaş maçı öncesi yaşanan olaylarda kaybettikleri prestijlerini geri aldıkları maçtı. Skora ve oyuna odaklanmadan bakarsanız bunu rahatlıkla görürsünüz. Ligin beşinci şampiyonu olarak kazandıkları sempatiyi, sokak çatışması fotoğraflarıyla Beşiktaş maçı öncesi ellerinin tersi ile itmişlerdi. İşte o 'sevimli Bursa'yı' dün kadın ve çocuk taraftarı sayesinde tekrar yakaladılar. Dün evde eşlerinin bıraktığı yemeği ısıtarak TV başında maçı bekleyen erkek taraftar başını ellerinin arasına alıp bunu iyice düşünmeli.
Sahadaki oyuna gelirsek şampiyon oldukları iki sezon öncesine göre hala eksikler. Fakat istediklerini oynayamamalarında G.Saray etkisi fazlaydı. Fatih Terim önce fizik kalitesini yükseltti. Sonra takımın savunma kurgusunu sağlamlaştırdı. Şimdi de Terim takımlarının olmazsa olmazı önde baskıyı uygulamaya başladı.
G.Saray takım olarak Bursaspor'un topa sahip olduğu bölgede başlattığı baskı ile topun kendilerinde kalmasını sağladı.
Bu baskı ilk yarıda sadece Elmander ile kaçırılan tek net gol pozisyonu üretse de; G.Saray'ı oyunun mutlak hakimi kıldı. Peki, Bursa nasıl öne geçti? Batalla'nın ekstra çabası sayesinde. Pası atışı, tekrar önüne isteyişi, iyi kontrolü ve soğukkanlı vuruşu; takım oyunundan çok bireysel mükemmellikti.
Bu golden sonra G.Saray açısından maç, kontrolünü kaybedip kaybetmeme sınavına dönüştü.
Sınavdan çakacak gibi duran Melo'yu Terim kenara alınca; takım olarak düşük not aldıkları söylenemez! Melo'nun çıkışı, Bursa'nın kontratak sayısını artırsa da eksik kalma dezavantajını ortadan kaldıran doğru hamleydi.
Bursa, dirençli oyununun karşılığını bireysel yeteneği ile aldı. Ancak Fatih Terim'in 'Rekor ve seriler önemli değildir. Önemli olan bir takımın her zaman formda olmasıdır' sözünden yola çıkarsak; ligin formda takımı halen G.Saray.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

25 Mart 2021 Perşembe

Büyük oynadık

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Yalancı bahar olmasın

18.04.2021

Engin Verel

Bizim çocuklar!

19.04.2021

Alen Markaryan

Ağır bedel

17.04.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021