• 29 Ocak 2015 Perşembe 09:23
  • |
  • 29 Ocak 2015 Perşembe 09:23

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Bir varmış bir yokmuş!

Paylaş

Londra doğumlu Kamil ortaladı, Berlin doğumlu Andaç topu kafayla ağlara gönderdi. Maçın tek golü futbol ithalatımızı bir kez daha hatırlattı. Dün gece topun peşinden koşan yirmi iki adamdan dokuzu futbol eğitimini yurt dışında almış Türk pasaportu taşıyan, altısı yabancı uyruklu oyunculardan kuruluydu.

Türkiye Kupası’nda, her iki takımın başlangıç on birinde yedi oyuncu Türkiye’de yetişmişti. İki kaleci, iki sol bek, bir stoper, bir orta merkezi, bir de orta saha kanat oyuncusu…

O sol beklerden Olcan da zorlamaydı. O pozisyonuTrabzonspor’da oynatıldığında da görüşüm aynıydı. Orası onun yeri değil. Oynar, ama öndeki veriminden yararlanmak varken gereksiz hamle.

Hamza Hamzaoğlu Telles’I dinlendirmek, Olcan’a da forma şansı vermek adına böyle bir hamle yapmış olacak. Anlayışla karşılanmalı. Üstelik Olcan’a bir kaç maç üst üste oynama fırsatı verip nasıl oynadığına hiç bakmamak gerek. Bu oyuncu ancak böyle kazanılabilir (ki maçı Telles’in oyuna girmesinden sonar sağ açık olarak tamamladı).

Hamit orta sahanın merkezinde başladı. Otuzlu dakikaların başında sağ beke, sağ bek Tarık sağ açığa, Dzemaili Selçuk’un yanına, sağ açık Sinan forvete, Pandev de onun hem en gerisine yerleşti. Golün bu değişiklik sonrası gelmiş olması, Mori’nin golün gelişimindeki pası kadar oyuncuların yeni pozisyonlarına adaptasyonu ile meşgul olmaları da etkendi.

Devrede Bruma ve Emre Çolak’I oyuna alarak hücum kanatlarındaki etkisizliği giderme yoluna gitti. Hamzaoğlu. Biraz daha hareketlendirdi, ancak maçın başından itibaren göze çarpan on bir oyuncu arasındaki uyumsuzluğu gideremedi.

Kupada yenilse dahi yoluna devam edecek ve sürekli oynama alışkanlığı az oyunculardan kurulu olmaları bu uyumsuzluğun belki ana sebebidir. Fakat Galatasaray’ın bir galip bir mağlup bu hali, şu sıralar ritmin yükselmesinin önündeki en büyük engel.
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021