• 19 Ekim 2011 Çarşamba 02:00
  • |
  • 19 Ekim 2011 Çarşamba 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Bir ihtimal daha var

Paylaş

Belli ki Şenol Güneş soyunma odasında top rakipteyken futbolcularından birbirlerine yakın oynamalarını istemişti. Oynadılar da! Fakat bazen o kadar yakın oynadılar ki, sanki iç içe geçtiler.
Bu durum CSKA Moskova için çözülmesi zor bir sorundu. Kafalarını kaldırdıklarında baskı yediler. Ancak Trabzonspor topu kaptığında bu karışıklık bu kez başka bir sorunu doğurdu. Yarattığımız o karmaşadan temiz hücumlar çıkmadı.
Buna karşın ilk yarı pozisyonlar da bulduk. Üstelik çok da pozisyon vermeden! Olmayan bitiricilikti....
CSKA'nın bu grupta Trabzonspor'a en ters gelecek takım olduğunu biliyorduk. Yaşayarak öğrendik. Çünkü Trabzonspor'un aynısını oynuyorlar. Geride sağlam duruyor. Kademeyi iyi yapıyor. Hızlı hücumcuları ile rakip kaleye gidiyor. Set oyunundan çok kontra atak arıyor.
Trabzonspor ilk yarı defansını geride kurup onlara boş alan bırakmayınca CSKA kilitlendi. Her şeyi Doumbia'nın golü değiştirdi.
Trabzonspor ikinci yarıya skorun da zorlamasıyla ki doğru bir karardı, savunmasını ileri çıkararak başladı.
DEFANSTA YAPTIĞIN İŞE BAK!
CSKA'nın etkisi o zaman ortaya çıktı. Topla hızlı ve dikine koşu yapabilen forvetleri buldukları boş alanları kullanmaya başladı.
Aslına bakarsanız CSKA'ya verilen bu üstünlük sanaldı. Top Moskovalılar'ın da isteğiyle Trabzonspor'da kalınca rakip kaleye set hücumları yapabildik. İlk yarının o iç içe geçmiş futbolcu kümesinden kurtulduk. Oyunu genişlettik.
CSKA ceza sahasında dört-beş futbolcu ile hücum edebilmek için bu riski almaya değerdi. Kaybedeceğimiz ikili averaj avantajıydı, ki onu ikinci yarıda yediğimiz 2 golle kaptırdık.
Fakat iki takım arasındaki farkı ortaya çıkaran yediğimiz ilk gole dönmek istiyorum. Bu seviyede oynarken bir defans oyuncusunun hücumda yaptığı ekstra işlerden çok, defansta yapamadıkları sıralamayı belirliyor. Rakibine yakın oynamayan Celutska sadece takımına gol yedirmedi, grup stratejilerini de değiştirdi.
Şimdi bu sonuç bize şunu emrediyor. Lille deplasmanından 1 puan çıkarmış CSKA, Trabzon'a geliyor. Kazanırsak bu yenilgi telafi edilir.
Olur da Trabzonspor 2 Kasım'da kazanamazsa yapması gereken iki şey var; ya Inter'i yine yenecekler ya da Lille'e yenilmeyecekler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

Şansın ve golcün yoksa...

26.11.2021

Alen Markaryan

Bilica'nın çukuru!

28.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Lideri devirme sevdası!

23.11.2021