• 21 Nisan 2016 Perşembe 00:00
  • |
  • 21 Nisan 2016 Perşembe 00:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Bir fazlası

Paylaş

Canı isterse oynayan bir futbolcu topluluğu Galatasaray. Hocanın etkisinin en az olduğu takım olabilirler. Dün kupa yarı finalinde Rize karşısında ligdeki omuzları düşük oyunlarından eser yoktu. Öyle ahım şahım bir organize halde değillerdi. Fakat maça beklenmedik derecede atak başladılar. Defansta pozisyon verseler de avantaj sağlayan deplasman golünü atmayı başardılar. En azından bu dakikalarda sevenlerinin yüreklerini titretmediler.

Ben kupayı kazanma ihtimallerini, defansı ne kadar iyi yaparlarsa o kadar artırabileceklerine inanıyorum. Galatasaraylı futbolcular benim gibi düşünenlerin bu öngörüsünü buruşturup bir kenara attılar. Hücum dediler!

Sneijder’in sakatlıktan dolayı oyundan çıkması hücum gücünü azalttı. Buna Sabri’nin orta sahanın üçlüsünden biri olması eklenince rakip kaleye rahat gidemez oldular.

Kırmızı kartla Rize’nin on kişi oynadığı dakikaları, yine hücum iştahını kabarttı Galatasaray’ın. Bu dakikalarda yine net gol pozisyonu verdiler kalelerinde. Galatasaray’ın defans sorunu tam da bu zaten. Hücum ederken kaptırdıkları top sonrasında defans geçişleri iyi değil. İyi yapmalılar dediğim defans tam da bu!..

Bu dakikalarda ikinci golü bulmaları büyük şanstı.

Cruyff’un bir sözü var: “Her dezavantaj bir avantajı barındırır.” Galatasaray bu sözde olduğu gibi defansif dezavantajını daha çok hücum avantajı ile kapattı maçta. Deplasmanda 3-1’lik avantajlı skorla dönseler de rövanşta “gol yemez” dedirtmiyor Galatasaraylı futbolcuların oyunu. Kupada mutlu sona ulaşabilmeleri için finalde yediklerinden bir fazlasını atmak zorundalar. Dünkü maçın görüntüsü bu!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Şu kombine meselesi

28.06.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022