• 1 Ekim 2013 Salı 02:00
  • |
  • 1 Ekim 2013 Salı 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Bili(n)çsizlik!

Paylaş

Dün gece Gökhan ile NikeIncyte (maçın topu), söz kesip bir türlü evliliğe adım atamayan çifte benziyordu. Bir dargın bir barışık, sonu gelmeyen birliktelikti! Topla çok oynayıp adam da eksiltemeyince takımından çok kendine zarar verdi. Bir türlü maça dahil olamadı.

Derbi yarım kaldığında ne denmişti? Sahaya niye girsin ki taraftar, daha Fernandes frikik kullanacaktı. Duran top ustasının gol yaptırabilme ihtimaliydi bu cümleyi kurduran. Dün Portekizli böyle düşünenleri tekzip etti. Temposuz ve pozisyonsuz oyunda en çok onun duran top becerisine ihtiyaç varken O, 1.65’lik Tita’nın tek kişilik barajına takıldı. Düşünün!
İkinci devrenin başında Olcay ile Gökhan’ın kanat değiştirmesi de sonuç vermedi. Aslına bakarsanız maça başlayan kadroda tek referans oyuncusu, hücuma çıkarken zaman zaman isabetsiz pasları olsa da Atiba’ydı. Beşiktaşlı oyuncular maçın başından itibaren onun seviyesinde oynayamadı. Bilinçsiz hücum ettiler. Adeta daha yeni tanışıyormuşcasına savruk ve birbirini tamamlamayan bir şekilde. Bunu saha kenarından uyarılarıyla giderecek Biliç olsaydı sonuç değişir miydi? En çok bu merak edilecek.
Kenarda Biliç olmasa da bu yenilgi derbinin moral bozukluğu ile ilgili değil. Beşiktaş’ın sezon başında dörtte dört yapan ideal on birini performans olarak zorlayacak ekstra oyuncusu şu anda yok! Böyle olunca bu oyuncuların hep iyi oynaması şart. Dün iyi oynayamadılar. Mustafa Pektemek’i, Holosko’yu, Eneramo’yu hazır hale getirmeleri bu tip maçları kazanabilmeleri açısından önemli.
Elbette dün skoru Beşiktaş’ın neyi yapamadığı belirledi. Fakat Akdeniz ekibinin yaptıklarını da çöpe atmamalı. İlk beş haftada çok pozisyon veren takım görüntüsündeki Antalyasporlu futbolcular dün topun arkasına geçti, koştu, sabırla bekledi, buldukları ilk fırsatta en iyi bildikleri işi yaptı; hızlı hücuma çıktı. Ödülünü iki golle aldılar. Beşiktaş’ın tempoyu artıramaması defans defolarını ortaya çıkarmadı, ama ilk beş haftaya göre defansta daha dikkatli oldukları da bir gerçekti. Galibiyeti hak ettiler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021