• 28 Ocak 2013 Pazartesi 02:00
  • |
  • 28 Ocak 2013 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Bildiğini oynamak

Paylaş

Çalıştık demişti Samet Aybaba! G.Saray'ın hücum aksiyonlarını ve kanat ataklarında nasıl orta saha oyuncularını içeri kaçırarak geriden oyuncu çıkardıklarına kafa yorduklarını söylemişti. Fakat ilk atak çalışmadıkları yerden geldi ve gol oldu.
Ön gördükleri şekilde Hamit orta sahanın merkezine kat etti. Onun boşalttığı çizgiye Umut yerleşti. Elmander merkezden sağ içe kaydı. Selçuk merkezden ön direğe, Emre Çolak sol içten arka direğe koşu yaptı.
Elmander veya Umut'a yapılması beklenen ortayı Umut, Selçuk ve Emre'nin bölgesine kavisli kesti. Emre'nin temiz vuruşu ve gol.
Bu golden sonra G.Saray sol kanada yerleşti. Öyle ki, ne yaparsan yap evinden çıkartamayacağın kiracı ısrarcılığındalardı üstelik. İlk 20 dakika oyunun yönünü değiştirme gereksinimi bile hissetmediler. Umut ile destekledikleri bu kanattan epey ekmek yediler. İlk gole benzer ataklar geliştirdiler.
Geride savunuculardan, ileride koşuculardan kurulu Beşiktaş; erken gelen golün etkisiyle daha da kendi ceza sahasına yaslanınca, G.Saray maçın ilk yarısını zorlanmadan oynadı.

GÖZLEM YAPTILAR
Beşiktaş'ın ikinci yarıya umut verecek bir görüntüsü de yoktu üstelik...
Selçuk İnan dün derbi portföyüne arkadaşının kafasına çarptırarak gol atma becerisini de ekleyerek son yılların en etkili 'derbi oyuncusu' rozetini formasının göğsüne iğneledi. Fernandes'ten derbilerde beklenen tam da Selçuk İnan'ın yaptığıydı. İlk yarı yapamadığını ikinci yarı dakika bir de yapınca, koca ilk yarı peşinden koştukları umudu kementle yakalamış gibi oldular.
Ayaklarının ikinci yarı yere daha sağlam basmasında bunun etkisi olduğu kadar, Oğuzhan'la desteklenmiş ve daha iyi pas yapan, daha gözü pek oynayan orta sahasının rolü vardı. Melo'yu sinirlendirecek kadar agresif oynadılar.
Sneijder ve Dentinho oynadıkları süre içinde maçtan önce, maçtan daha fazla çaldıkları rol kadar etkili değillerdi. Elbette bunda maçın atmosferi de etkiliydi. İki futbolcu da böylece Türk futboluna gözlerini rekabet kadar gerginlikten beslenen oyunla açmış oldu. Kırmızı kart sonrasını Galatasaray daha iyi oynadı. Ve bu sonuç gösterdi ki, derbide önlem almaktan çok bildiğini oynayan kazanır!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Kasım 2020 Perşembe

Skora takılmadan

21 Ekim 2020 Çarşamba

Renk katacak

05 Ekim 2020 Pazartesi

Oyun bozuldu

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kaybeden kaybeder

04.12.2020

Engin Verel

2020'nin laneti!

30.11.2020

Alen Markaryan

Bana bakan o muhteşem gecenin yakamozlarındayım

01.12.2020

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

Skora takılmadan

12.11.2020

Gürkan Ata

Hükmetme değil kazanma!

28.11.2020