• 28 Ağustos 2015 Cuma 18:21
  • |
  • 28 Ağustos 2015 Cuma 18:21

YAZAR

Mustafa Sapmaz

BASEL ŞİFRELERİ

Paylaş

MUSTAFA SAPMAZ, BEŞİKTAŞ VE F.BAHÇE'NİN RAKİPLERİNİ ANALİZ ETTİ

Beşiktaş’ın şifresi: Orta saha al, Quaresma’yı motive et

Kuraya ikinci torbadan giren Beşiktaş diğer grup eşleşmelerine bakarak değerlendirirsek iyi bir kura çekti.
Aynı torbada yer alan Anderlecht gibi Tottenham ve Monaco ile eşleşip kendilerini “Ölüm Grubunda” bulabilirdi.
Grubun kağıt üzerinde favorisi görünen Sporting Lizbon bu sezon ezeli rakiplerinden gelen teknik direktörleri Jorge Jesus ile iddialı bir ekip. Ancak bu yaz dokuz transfer yaptılar ve yeniden yapılanıyorlar. Üstelik 2001-2002 sezonundan bu yana lig şampiyonluğunda kıramadıkları Porto – Benfica hakimiyetini alt etmek öncelikli hedefleri olacak. Bu onların Avrupa Ligi’ni ikinci plana atmalarına neden olabilir ki, grup maçları sırasında ligdeki durumları belirleyici olacaktır.
Lokomotif Moskova’nın kendi liginde yaşadığı şampiyonluktan sonraki on yılda en iyi derecesi ikincilik ve bunun da üzerinden tam on yıl geçti. Rusya Ligi’nin alım gücünün artması ile birlikte sürekli transferde para harcıyorlar. Ancak bunu futbol sahasına aynı verimlilikte aktardıkları söylenemez. Rusya’nın dört büyük kulübünden biri olmalarına karşın bu sezon üzerlerinden şampiyonluk beklentisi yok. Ligdeki pozisyonunu kabullenmişliği gereği Sporting Lizbon’un aksine Avrupa Ligi’ne daha konsantre olacaklardır. Sertliği ile ve bu yönüyle grupta Beşiktaş’ın ilk iki için asıl rakibi L.Moskova olacaktır.

İskender Bey grupta son senesini şampiyon kapatmış tek takım. Arnavut futbolunun ekol olarak bize ters gelmesinin dışında Beşiktaş’a sorun çıkarmayacak bir dördüncü torba takımı. Tribünlerde dostluk görüntülerinin hakim olmasını beklediğim iki maç oynayacaklar.

Beşiktaş gruptaki rakibi Sporting Lizbon’un transfer ettiği orta saha oyuncusu Aquilani tarzında orta sahayı çekip çevirecek bir oyuncu alır, Quaresma’yı geçen sezonki Şampiyonlar Ligi iştahında tutabilirse dört yıldır yatırım yaptığı bu kadro ile kaleci alıp almasına bakmaksızın grubun son maçı olan Lizbon deplasmanını formaliteye çevirebilirler.
 
Fenerbahçe’nin şifresi: Evinde kazan, tecrübeni sahaya yansıt

Fenerbahçe uzak kaldığı Avrupa macerasının ardından düştüğü üçüncü torbadan kendini “Şampiyonlar Ligi Grubunda” buldu. Beşiktaş’ın grubuna oranla zor bir grupta mücadele edecekler.

Ajax ve Celtic geçtiğimiz yıllardaki korkutuculuklarından uzak da olsalar çetin rakipler. Futbol gelenekleri kuvvetli ve daha önemlisi deplasman olarak pek çok takımın gitmek istemeyeceği statlara sahipler.

Grupta yer alan dört takımın kadrolarını değerlendirirsek önemli bir özellik ortaya çıkıyor. Ajax 12, Celtic 14, Molde 10 milli oyuncuya sahip. Bu kadro kalitelerinin denk takımlar anlamını taşıyor. Fenerbahçe’nin yeni transferleri ile birlikte kadrosundaki milli oyuncu sayısı 16’ya ulaştı.

Kadro gücü açısından dört takım da ilk iki sıranın adayı. Hangi takım kadrosundaki bu kalite ve tecrübeyi sahaya taşırsa grupta ilk iki sırayı alır.

Evinde kaybettiği puanları deplasmanda telafi etmenin zor olacağı bir gruptalar. Deplasman maçlarının önem kazanacağı bu grupta Fenerbahçe, evinde 9 puan alırsa kendini ilk ikinin içine atacaktır. Beraberliğin bile değerli olduğu grup maçları izleyeceğiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021