• 15 Ağustos 2017 Salı 01:21
  • |
  • 15 Ağustos 2017 Salı 01:21

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Barış maçı

Paylaş

Yedikleri beraberlik golüyle taraftarına kısa bir süre  şaşkınlık yaşatan Galatasaraylı futbolcular, devre bitmeden skora rahat giderek onları mest etmeyi bildi. Sanırım Fatih Terimli yıllardan bu yana Türk Telekom’da takımlarını ilk yarı sonunda soyunma odasına gönderirken ilk kez bu kadar coşkuyla alkışladılar. 

Tudor oyuncularına mevkii sadakatinden çok akıcı bir oyun ortaya çıkarmak için özgürlük vermiş. Dozu fazla bu özgürlük, takımın zaman zaman dağınık bir görüntü vermesine de sebep oldu. Ancak rakibi çaresiz bırakacak bireysel özelliklerin ortaya çıkması için iç sahada gerekli ve akıllıcaydı. 

Görkemli bir başlangıcın hem takımı morallendireceğini, hem taraftar ile oyuncuları barıştıracağını ve azalan kendi kredisini yükselteceğini biliyordu Tudor. 

Topu ayaklarına aldıklarında direkt hücum ederek oyundan çok tabelayı değiştirmeye yönelik, agresif oynadılar. 
Türkiye’de düzenli bir oyun oynanmıyor. Oynansa da gerekli ilgiyi görmüyor. Böyle oynayan takımlardan çok dağınık olarak tanımlayabileceğimiz, fakat rakip ceza sahasını rahatsız eden agresif hücum anlayışına sahip takımlar başarılı oluyor. Veya futbolsever bu tarz oyunu beğeniyor. 

Galatasaray ilk maçtan bunu yapabileceğini vaat etti. Bu oyunu istikrarlı oynarlarsa lig sonunda sıralamada şimdiden nerede olacaklarını söylemek kahinlik olur, ama takdir edilecekleri kesin. 

Ancak dün gece rakibini oyuna ortak edecek zaafları gösterdiklerini unutmamak gerek! Kayserispor bunu değerlendirecek anlayışta değildi. 

Gomis tam bu ligin golcüsü. Onunla birlikte N’Diaye, Tolga, Fernando, Belhanda ve Rodriguez iyi oynadılar. Ancak sağ beke susamış Galatasaray taraftarına Mariano bambaşka geldi. İki golde de atağı olgunlaştıran isimdi. Böyle olunca düz koşusu bile alkış kıyametti. 

Galatasaray için şimdi iki önemli nokta var. Birincisi, gelecek transferlerle birlikte kaliteli bir on bire sahip olacak. Tudor bu oyuncuların form istikrarını ne kadar sağlayabilecek? 

Buna yedek oyunculardan performans almayı da ekleyebilirsiniz. İkincisi, kendi evinde sergilediği bu akıcı oyunu deplasmanlara ne kadar taşıyabilecek? 

Bu iki sorunun cevabı olumlu olursa Galatasaray yıllar sonra keyifli bir sezon geçirebilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021