• 25 Nisan 2016 Pazartesi 00:01
  • |
  • 25 Nisan 2016 Pazartesi 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Bardağın dolu kısmı

Paylaş

Tribünlerin doluluğu, başarıya endeksli olmamalı. Dün taraftar şehirdeki iki spor aktivitesinin de etkisiyle (belki onları izlemişlerdir!) tribünleri boş bıraktı. Fakat hepimiz biliyoruz ki, bu bir liderlik yarışında oynanan maç olsaydı; tribünleri doldurmaları için taraftara hiçbir şey engel olamazdı. "Kazanamadığımızda taraftar bile gelmiyor" diye düşünen özellikle yabancı futbolcudan kulübü senden daha fazla benimsemesini nasıl bekleyeceksin? Elbette yönetimler batılı tarzda bir yönetim anlayışı sergilemeli. Bu boşlukta mutlak onların kararlarının ve tarzının da payı vardır. Ancak ülke gerçeği, başaramıyorsan yalnızsın!...

Riekerink alt yapı konusunda elit bir hoca ve üstelik A takımda geçici olmasına rağmen takım onun döneminde saha içi yayılımında olumlu yol kat etti. Dün eksiklere karşın 4-4-1-1 şeklinde sahadaydı. Emre Çolak bu kez Podolski'nin arkasında orta saha hücum bağlantısını yapan isimdi. Rakibi karşılarken önde gölge markajı yapma görevi vardı. Kasımpaşa ile oynanan ilk maçtan bu yana sadece üç oyuncunun (Muslera, Semih, Selçuk) dün başladıkları pozisyon ve görevde olduğunu düşünürsek saha yayılımındaki bu olumlu gelişim daha önemli görülebilir.

Riekerink ile birlikte değişenlerden biri de oyunu kurarken stoperlerden başlamaları. Muslera'nın degaj ve aut atışlarında ileriye vuruş sayıları azaldı. Bu pozitif oyun için atılmış iyi bir temel. Buna karşın Kasımpaşa karşısında ilk yarım saatte topla oynamada geride olmaları (% 52'ye % 48) oyun kalitesinden kaynaklanıyordu. Muslera da oyun kurarken yanındakine pas yapmaktansa uzun vurmaya başladı. Bu forma ile geçirdikleri günleri özleyecek oyuncu sayısı az değil.
Altyapıda forvet kafa topuna çıkmışsa onun yanındaki yardımcı oyuncu hücum koşusuna devam eder. Dün Podolski yükseliyor, kafayı vuruyor, arkadaşı onunla birlikte sabit bekliyor. Sonra Alman oyuncunun el kol hareketleri ile sinirli gözükmesi bundan.

Riekerink ikinci yarıya Umut'u, Bilal'in yerine oyuna aldı ki, Emre'yi Selçuk'un yanına çekerek klasik 4-4-2’ye döndü. Bilal çıkacak kadar kötü oynamıyordu, iki sağ beklerinden birinin çıkarılmaması dizilişi 4-2-2-1'e döndürmek istemesinden kaynaklanıyordu.

4-4-2 dizilişi sahayı parselleme konusunda en iyi formasyon olarak nitelendirilir. İkinci yarı bu sayede saha yayılımları ve akıcı oyunda pas trafiği ilk yarıya oranla daha iyi oldu. Duran toplarla tekrar öne geçtikten sonra Selçuk İnan'ın harika şutuyla tabelayı perçinlediler. Kupada Rizespor galibiyetinin olumlu yansıması devam edecektir. Galatasaray gelecek yıl sistem takımı olduğu takdirde zirveye oynayabileceğini görmeli. Bu nedenle hoca seçimi önemli!...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Bütün mesele o kalın çizgide

5.07.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022