• 27 Haziran 2016 Pazartesi 00:20
  • |
  • 27 Haziran 2016 Pazartesi 00:23

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Avcun içindeki kalp

Paylaş

Futbolun adaleti olmadığı gibi intikamı da yoktur.

Yedi yıl önceki adil bir sonuç değildi. Vicdanları kanatmıştı. Futbolda güçsüzün güçlüye direnci, elle yapılan bir asistle kırılmıştı. Ancak bir futbolsever bunun intikamını düşünerek yaşamaz. Yaşayamaz.

Dün İrlanda maçın başında golü atınca izleyenlerin zihninde doğal olarak “intikam” kelimesi neonları yanan ucuz tabela gibi beliriverdi.

Dedim ya intikam diye bir şey yoktur futbolda.

Doğrularında ısrar etmek vardır. Kararlı bir şekilde, kimliğini kaybetmeden inandığın doğruları yaparsın. Gün gelir başarırsan, o da tarih olur!

Lyon’da İrlanda buna çok yaklaştı. Gidemedikleri 2010 Dünya Kupası sonrası üç ana turnuvanın ikisine katılma hakkı almışlardı. Bu onların kimliklerini kaybetmeden ilerlediğini gösterir. Doğruları onları Euro 2016’da Fransa’nın karşısına tekrar dikilmelerini sağladı.

Direndiler. Güzel direndiler. Futbol direnince güzel. Etten duvar ördüler. Tüyleri diken diken eden fiziksel bir mücadele sergilediler. Bu oyunun sihri tutkuyu rakibine de izleyene de gösterdiler.

Fransızlara adeta kalplerinin bir avucun içinde sıkıldığındaki acıyı  hissettirdiler. Tıpkı yedi yıl önce Henry’nin sol eliyle düzeltip Gallas’a verdiği pası izlerken kendilerinin hissetiğine benzer. Futbol duygulardır derseniz, bak ona varım.

Fransız futbolcular ise salllandı, ama iyi oynadı. Güçsüzün yanında yer alan bana bile elenirlerse yazık olur diye düşündürttü. Turnuvanın başından bu yana dinamik oynayan iki üç takımdan biri Fransa. Diz çöktükleri yerden turnuvaya damga vurması beklenen Griezmann ile ayağa kalktılar. Tartışılan Giroud’nun ikinci goldeki kafa pasını gördünüz mü? Henry’nin pasında “ah” diyen kalpler, o pasta “oh” dedi. İzleyin, kaçırdıysanız. Her maçları ayrı bir hikaye barındırıyor. İlerliyorlar. Hem de dolu dizgin!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021