• 25 Eylül 2020 Cuma 08:00
  • |
  • 25 Eylül 2020 Cuma 08:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

As oyuncularla turladı

Paylaş

Rotasyon, bizde çok yanlış anlaşılan bir kavram. Dün Fatih Terim’in kurduğu on bir, bugün herkes tarafından ‘rotasyon’ olarak adlandırılacak. Oysa bunun adı rotasyon değil. Formda gördüğün ideal 11’ini derbi maçına saklamak. Sakatlıktan korumak.

Rotasyon, formda olan ilk on birinizdeki enerjisi düşmüş ya da enerjisini korumak istediğiniz oyuncularınızı, enerjisi yüksek oyuncu ile değiştirmektir. O da en fazla 3-4 oyuncuyu dinlendirmek anlamına gelir. Böylece isimlere bakmadan güçlü oyununuzu sürekli hale getirirsiniz.

Bir kulüp elbette maç seçme hakkına sahiptir. Ancak Avrupa futbolunda gerileme dönemine girdiğimiz şu günlerde eğer formda kadrolar saklanacaksa,lig maçlarına dünkü kadrolarla çıkıp, bu seviye maçlara ideal on birleri sahaya sürmek gerekir. Dün aynısını Beşiktaş da yaptı ki, turu geçersem ne ala; geçemezsem, fikstürü sıkışık sezonda Avrupa’daki maç yükünden kurtulurum motivasyonunu barındırdığına inanıyorum.

Saracchi’nin sakatlığı nedeniyle oynayamamasını bir kenara koyalım. Galatasaray’ın lige formda başlayan ideal on birinden tam altı futbolcusu sahada yoktu. Bunun yedeklere gelmiş bir şans olarak değerlendirebiliriz. Ancak yedekler bu şansı değerlendirdi mi? Hayır. Takımda ayakta kalan sadece Marcao ve Linnes’ti.

Galatasaray’ın geçen sezon sorunu belliydi. Kadro derinliğinde kalite farkı vardı. Bu ne demek asla yedek arasında kalite uçurumu vardı. O yüzden ideal on birden ne kadar uzaklaşılırsa oyunun da gücü o kadar düşüyor, tabelayı lehine çevirmek zorlaşıyordu. Pandemi arasından sonra, sakatlıkların tölare edilememesi bunun ispatıydı. Dün Hajduk karşısında yedek oyuncuların oynadığı futbol, bu sorunun hala devam ettiğini gösteriyor. Altı oyuncusu değişik kadro, oyunu değişti denilen Galatasaray’ı bir anda geçen senenin başındaki Galatasaray’a döndürdü.

Vasat oyuna rağmen tabelayı as oyuncu çözdü. Takımın en formda oyuncusu olan Belhanda’nın oyuna girip, defansla hücum arasındaki bağlantıyı kurduğu atakta ağları sarsmasıyla Galatasaray play-off turlarına kaldı. Play-off maçlarına ideal on birle çıkıp hem Galatasaray’ı alışık olduğu arenaya taşımak, hem de Türkiye’nin ihtiyacı olan puanlara katkı vermeye devam etmesi dileğiyle

YAZARIN DİĞER YAZILARI

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"Hakimiyet" gecikince

20.09.2021

Engin Verel

Sıfırdan başlamaz

23.09.2021

Alen Markaryan

3 Diazem hapı 2 serinletici

22.09.2021

Kenan Karcı

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

9.09.2021

Mustafa Sapmaz

Günlük performans

5.09.2021

Gürkan Ata

İtiraz hep işe yarar mı!

19.09.2021