• 16 Eylül 2013 Pazartesi 02:00
  • |
  • 16 Eylül 2013 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Arınmış Kartal

Paylaş

Şamil-Yasin ve Atiba-Oğuzhan... İki takım arasındaki farkı anlatmak için bu ikililere bakmak yeterliydi dün gece.
Sahadaki pas hırsızı Atiba ve adrese teslim çalışan pas dağıtıcısı Oğuzhan ne kadar birbirini tamamlıyorsa; Şamil ve Yasin bir o kadar yabancılardı birbirlerine! 
Daum, ikinci devreye Yasin-Colin Kazım değişikliği ile girerken; Murat Yıldırım’ı Şamil’le ikili yaparak orta sahanın merkezindeki bu arızayı gidermeye çalışsa da; iki farklı yenik duruma düşmüş olmanın verdiği moral bozukluğu ile iş işten geçmişti.
Atiba-Oğuzhan’ın çevresini güçlü Fernandes, geçen sezonki performasına yaklaşan Olcay, sürekli arayan Gökhan ve istekli Almeida ile örmüş Beşiktaş, maçta rakibinin defolarını ortaya çıkaracak enerjik futbol oynadı. Ramon Motta’yı sol kanada monte ederek sağ kanadın kontrastını oluşturdu Bilic. Böylece daha dengeli takıma dönüştüler.
Beşiktaş’ın on birindeki futbolcular belki pozisyonlarının Avrupa’daki en iyisi olmayabilir, ama birbirlerini tamamladıkları bir gerçek!
Futbol dünyanın yansıması gibi; hırs, kavga, kazanma yarışı... 
Futbola da pozitif olarak bakmak çok önemli! Bu görüş, Baggio’dan yardım isteyip tanıştığı Budizm sayesinde, sakatlığından kurtulan Bursaspor kalecisi Frey’e ait (FourFourTwo röportajından). Onun penceresinden bakarak Beşiktaş’ın bol para harcadığı yıllardaki, kazanma ihtirasını düşünün. Gözleri bürüyen hırs, bazen gerçekleri göremeyecek kadar körleştiriyordu Beşiktaş’ı, Beşiktaşlıları. 
Fikret Orman’ın bu sezon başı futbol takımına yaptığı Önder Özen-Slaven Bilic hamlesi, onların icraatları, Beşiktaş’ı adeta geçmişteki hatalarından arındırdı. Bursa’daki pozitif oyun, sezon planlamasında kendi gücün ölçüsünde, ancak doğru hamlelerin sonucudur!..

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021