• 18 Kasım 2015 Çarşamba 02:00
  • |
  • 18 Kasım 2015 Çarşamba 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Arda, ihraç ve gelişim

Paylaş

Çok değil. Bir yıl sonra!.. Dünyada futbolla ilgilenen herhangi birine “Türk futbolunu tarif et” dediğinizde ağzından tek isim dökülecek: “Arda Turan”. Futbolla ilgilenmeyen de muhtemelen Barcelonalı bu Türk çocuğunun adını duymuş olacak. Dün temposuyla değil, ama zekasıyla buna yakışır top oynadı.

Futbolunu ülke sınırlarından çıktığı dört yıldan bu yana geliştiriyor. Bunda elbette kendi katkısı büyük. Fakat oynadığı kulüplerin yapısının, hocalarının antrenmanlarının, taraftarın yarattığı atmosferin ve medyanın çalışmaya teşvik eden gerçekçiliğinin payı da tartışılmaz. Eğer gerçekten ilerleyen günlerde Almanya Futbol Federasyonu ile “oyuncu almama” anlaşması yapacaksak, değerlerimizi ya Arda gibi ihraç etmemiz ya da kendi futbol iklimimizi Arda’nın geliştiği iklime dönüştürmemiz şart!..

Dün maçı izleyen kaç kişi Arda’nın oyun görüşündeki gelişimi gördükten sonra, ülkemizde oynayan yeteneklerimizi o seviyeye çıkarsak neleri başarabileceğimizi de görmüş müdür? Sanmam.

Dün onun şefliğinde Hakan Çalhanoğlu, Mehmet Topal, Oğuzhan, Ozan Tufan ve Gökhan Gönül başta olmak üzere, kendimizi sıkmadan iyi oynadığımız bir maç izledik. Tabelaya bakarak dudak bükenler çıkacaktır. Onlar, akıllı telefonlar nedeniyle “sosyal medyanın esiri” olmuş “kes/yapıştır” kolaycılığında eleştiri yapanlardır.

Fatih Terim, Katar maçınının defans dörtlüsünü yarı zorunluluktan yarı rotasyondan değiştirmişti. Orta saha ve hücum bölgesinde ise savunmaya çekilen Mehmet Topal’ın yerine sadece Olcay Şahan’ı monte etmişti. On birimiz sahaya dört gün arayla farklı dizilişle çıktı (Katar 4-2-3-1, Yunanistan 4-1-4-1). Katar maçının ikinci yarısı ve Yunanistan maçın tamamına yakın bölümde dizilişlerin uygulamasındaki akıcılık tatmin ediciydi.

Eksik oyuncular geldiğinde ve sahici maç motivasyonu eklendiğinde bu takımın ısırıcılığı artacaktır. Avrupa Şampiyonası’na hazırlanırken ikinci maçta derli toplu ne oynadığı anlaşılır bir kurguyu görmek sevindirici. Katar da bu yönümüz eksikti.

Dün Ahmet Çalık şansını iyi kullandı. Yunus henüz formaya alışma evresinde. İsmail ve Emre Çolak üstüne koymalılar. Olcay istekli, ama kontrollüydü. Bir de değişikliklere bakıp kadroda olmayan bir isme selam çakmak gerek!

Cenk’in çıkıp yerine Yunus’un sahte golcü olarak oynadığı oyuna bakıp hırslanması ve kendini hazır tutması gereken isim de Muhammed Demir’dir. Çünkü Türkiye’de bu anlayışta oynayacak en iyi golcü o.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021