• 07 Aralık 2013 Cumartesi 02:00
  • |
  • 07 Aralık 2013 Cumartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Arayış!

Paylaş

‘Aldım verdim ben seni yendim.’ Bu tekerleme, küçüklüğümde mahallede kendi aramızda oynanan maçlar öncesinde takımları belirleme ritüeliydi. Amaç, güç olarak dengeli takımlar kurmaktı ki, maçın zevki çıksın. Dünkü Elazığspor ‘aldım verdim’de hakkını kötü kullanıp mahallenin en zayıflarını toplamış takım görüntüsündeydi maç boyunca. 
Forvetleri Luke Moore ve Deniz Yılmaz’ın ayağına top değdiremeden tabelada 2-0 geriye düştüler. Bunda kuşkusuz G.Saraylı futbolcuların hafta ortasında oynadıkları kötü futbolu affettirme isteğinin de payı vardı. 
Maç öncesi oyuncu tercihleri ile dörtlü savunma önünde baklava dizilişi dörtlü orta saha oynayacakları izlenimi veren Mancini, Chedjou-Ceyhun-Gökhan üçlü savunmasıyla farklı bir dizilişi denediklerini gösterdi. Bu tercih üçlü savunma oynayan Juventus’a karşı kullanılacak tek maçlık taktiğin hazırlığı mı, yoksa ligin kalan bölümünde defans zaaflarını kapatmak için kalıcı bir arayış mı gelecek haftalarda hep birlikte göreceğiz. 
Eboue ve Riera’yı daha ileri çıkaran, onların bıraktığı boşluğu sol ve sağ stoperlerle kapatan, gerektiğinde beklerin defansa eklenmesi ile 5-3-2’ye dönüşen bu yeni kıyafet; Mancini’nin geldiği günden bu yana bir terzi edasıyla dikip biçtiği G.Saray futbol kumaşına en yakışan kalıp gibi durdu. Elbette bunu söylerken dünkü rakibinin lig deplasmanlarında sadece beş gol atabilmiş olduğu, topa hız vermekte zorlandığı gerçeğini de unutmuyorum. 
Yine mahalle maçlarının yazılı olmayan sözlüğüne girmiş ‘atmadan gelme’ şartlandırması, sanırım profesyonel ligimizde rakip defansın arkasına sarkıp giderken en çok Burak Yılmaz’ın omuzlarına yüklendiği ağırlıktır. Bu stresten kurtulmuş durumda Burak, ama ofsayttan kaçamaması bir başka kabusu golcünün. Bunu yenebilse ‘bir maçta en fazla gol atma’ rekorunu kırmayı deneyebilecek imkanı veren bir maçtı. 
Yekta Kurtuluş, dün gece orta saha merkezinde defansif görevini aksatmadan yaptı. Bu maçın puan dışında gerçek kazanımı da buydu! Çıkarken aldığı alkış da bunun karşılığıydı. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Kurt kışı geçirir yediği ayazı unutmaz

11.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021