• 17 Nisan 2014 Perşembe 02:00
  • |
  • 16 Nisan 2014 Çarşamba 23:24

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Altın Goller

Paylaş

Bursaspor tabelayı Fernandao'nun volesiyle 2-0 yaptığında, Galatasaray taraftarı futbolcusundan yönetimine, federasyondan hocasına kadar geniş bir skalada öfkeliydi. Burak Yılmaz arka direkte Sabri'nin pasını ağlara gönderip skoru 2-5 yaptığında bu kez Bursaspor taraftarı, yönetiminden hocasına, futbolcusundan federasyona karşı farklı duygular içerisindeydi! Futbolumuzu ne kadar sevdiğimizi değil, ama nasıl sevdiğimizi bundan daha güzel gösteren bir durum olur mu?

Başımıza gelen her felaket kendi hatalarımız dışında gerçekleşiyor. Hataları kabul edip bunları olgunlukla karşıladığımız gün, -ki sadece futbolda değil- hayat gerçekten güzel olacak. Yoksa bu çarpıklığı gören gözlere yazık!

Galatasaray ilk maçın skoru dışında avantajlıydı. Bu maçı kazanabileceğini düşünüyordum. Buna da gerekçem, ligde beş maçlık kısa gibi duran ikincilik yarışı Galatasaray takımı için uzun ince bir yol gibi dururken, iki maçlık kupa yolu futbolculara koşma isteği verebilirdi.

Öyle de başladılar maça. Melo ile maçın başında öne geçebilirlerdi. Sonra iki feci defans hatasını, iyi değerlendirdi Bursaspor. Mancini haklı beyler dedirtti, defans hataları o dakikalarda. Sonra Bursaspor maçı kazandığını düşündü. Futbolcusundan yedek kulübesine, taraftarından yöneticisine kadar böyle düşünmüş olmalılar.

Sneijder'in ceza sahasına yaptığı doğru koşusunu, kendi arkadaşı pasla beslemesi gerekirken, rakipten gelen bir kaza pası ile golü bulduğunda, tribünlerdeki sessizlik, koca bir ''Acaba'ydı.''

O 'acaba'yı gerçek kılan, 50'inci dakikada verilen penaltı kararı oldu. Hakem eli vücuduna yapışık kanaatiyle penaltı vermeyebilirdi. Doğru! Fakat sonuç değişir miydi? Sanmam. Çünkü Sneijder'in devre biterken attığı gol Galatasaray'ı canlandırmış, Bursasporlu futbolcuların kafaca koptukları -belki finali düşünmeye bile başlamışlardı- maça geri dönmesini engellemişti.

Abidin Dino 1966 Dünya Kupası'nın resmi belgeselini çekerken (Altın Goller) maçların tatsız tuzsuz geçmesine önlem olarak sonra montajda kullanmak için şehirden detaylar çektirdiğini söyler. Maç 2-0 olduğunda da muhtemelen Galatasaraylılar'ın büyük çoğunluğu, eminim ki Mancini için yüreğinde biriktirdiği kelimeleri, Abidin Dino'nun şehir görüntülerine yaptığı gibi zihinlerinin tozlu raflarına kaldırmıştır.
Mancini anlaştığı kulüplerde ilk kazandığı kupa, şampiyonluktan önce Federasyon Kupaları olmuştu. Bakalım bu gelenek sürecek mi?
Ancak bundan daha önemlisi, futbolu sevme şeklimiz değişecek mi?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021