• 4 Nisan 2013 Perşembe 02:00
  • |
  • 4 Nisan 2013 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Alan bırakırsan

Paylaş

Fatih Terim'in öğrencileri maç öncesindeki beklentiyi karşılamayan bir ilk yarı oynadı. Son haftalarda Melo, Selçuk ve Hamit'in rakibe baskısı takımın vites artırmasının önemli bir sebebiyken dün bu seviyede etkisiz kaldılar.
Buna rağmen tabeladaki dengeyi bozan kalite oldu. Ronaldo ve Benzema ne kadar temiz gol vuruşu yaptıysa, Galatasaraylı futbolcuların yakaladıkları gol pozisyonunda vuruşları o kadar pürüzlüydü. Real Madrid üçüncü golü attığı sırada 11 kez, Galatasaray 8 kez gol girişiminde bulunmuştu. Ancak kaleyi bulan atak sonlandırmalarda Real Madrid hanesinde 8, Galatasaray hanesinde sadece 2 yazıyordu. Neredeyse fire vermeden oynayan Real Madrid forvetlerinin kaliteli hücum performansını anlatmak için bu rakamlar iyi örnek!

AMRABAT ERKEN GİRSE

Fatih Terim salı günü Madrid'de alınacak herhangi bir sonucun avantaj olarak değerlendirilmemesi gerektiğini anlatırken "Real Madrid deplasmanda da baskılı oynayabilen bir takım" demişti.
Aslında atılan iki gol de bunu destekler nitelikteydi. Ronaldo golü, boş alan bıraktığınızda ne kadar hızlı oynayabildiklerini; Benzema golü ise yerleşik savunmada tek bir pozisyon hatasını cezalandırabileceklerini gösterdiler.
Sneijder etkisizdi. Yerine giren Gökhan Zan ile defansı üçlemek, Riera ve Eboue'yi orta sahaya çıkartarak oynamak (iki kanat oyuncusuna pek de iyilerdi denemez) farklı bir arayıştı. Sonuç vermediği için yanlıştı diyemem. Ancak gole ihtiyaç varken tercih edilmesi yadırgatıcıydı. En azından Amrabat değişikliği Zan ile birlikte yapılsa belki skoru 2-1'e getirebilirdi. Gökhan'ın alınışı için olumlu söylenebilecek şeyler, rövanşta muhtemelen Dany'nin yerine oynayacak olan bu futbolcunun hızlı Real Madrid oyununa erken adapte olması ve ikinci yarıda geniş alan bırakılmaması denebilir!
Real Madrid çok muntazam çalışmasa da sistem takımı olduğunu üçüncü golünde ispatladı. Daha rölanti oyunda, boş alan bulamasalar da duran toptan gol buldular. Antrenmanda devamlı çalışılan bir pozisyon. Takım halinde çaprazlama koşularla bulunan gol, Higuain değil Mourinho golüydü.
Bu skor kupa dışına itse bile, Fatih Terim'le iki sezonda bu noktaya gelen Galatasaray başarılıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021