• 21 Kasım 2016 Pazartesi 09:58
  • |
  • 21 Kasım 2016 Pazartesi 09:58

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Advocaat Hoca olsun!

Paylaş

F.Bahçe iyi oyununun karşılığını ilk yarının son dakikasında attığı golle aldı. Van Persie tam bir Premier League golü attı. Ev sahibi iyi oynasa da bunu pozisyona çevirmekte sıkıntı çekti. 
Bunda benzer orta saha oyuncularıyla her iki takımın oyunu kilitlemesi etkili oldu. Topu ayağına aldığında daha verimli oynayan ilk yarı kesinlikle 
F.Bahçe'ydi. Elbette bunda kurgu kadar derbi baskısını kaldırabilecek oyuncuların fazla olması önemliydi. G.Saray'da Sinan, Bruma, Tolga, Carole, Eren ilk yarı vasatı aşamadı.
Bunu yapacak Sneijder dinamik Fenerbahçe orta sahasında eridi. Kilitlenen orta saha oyununda kanat beklerinin katkısı önemliydi. Alper'in derin pasına koşu yapan Şener fark yarattı. Robin van Persie topsuz oyunda da attığı gol kadar olumlu katkı verdi.
G.Saray'ın 2014-2015 sezonundan bu yana ilk yarılarda en fazla faul yaptığı maçı oynaması da F.Bahçe'nin agresif hücum oyununun sonucuydu. 
İkinci yarı hamlelerle başladı. Riekerink'i hamleleri ile eleştiriyoruz. Bana göre, bu sezonun en doğru hamlelerini yaptığı maçtı. Önce devrenin başında Sinan-Yasin değişikliği ile Sneijder'ı sol kanada, Bruma'yı forvet arkasına, Yasin'i sağ kanada çekti. Bu, topu driplinglerle daha rahat taşımalarını sağladı.
Buna karşılık Dirk Advocaat, Alper'i orta saha merkezine, Sow'u sol kanada alarak orta sahayı beş oyuncuya çıkardı.
Riekerink, Podokski hamlesiyle 4-4-2'ye döndüğü anda Eren'in sakatlanması planları bozdu. Cavanda'yı oyuna dahil ederek oynamak zorunda kaldığı saha dizilişi bir mecburiyet kadrosuydu. Direnmesi güçtü. Penaltı golü de maçı bitirdi. 
Advocaat takımını harika yönetti. "Advocaat Hoca" mertebesine çıkardı.
Maçın gollerini atmasa da derbinin yıldızı Josef de Souza'ydı. Kusursuz oynadı. Tutkuyla akıtılan gözyaşı gibiydi. 
Partneri Neustadter de Mehmet Topal'ın yokluğunda basit oyunuyla hatasızdı.
Galatasaray 17 yıldır Kadıköy'de sadece 13 dakika önde oynamış. Belki de öne geçecek oyun anlayışı ile başlamaması bu yenilginin ana nedeni!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021