• 21 Nisan 2014 Pazartesi 01:45
  • |
  • 20 Nisan 2014 Pazar 23:23

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Acı biber!

Paylaş

Fenerbahçe için Emre Belözoğlu, yemekte tat veren, ama acılığı asla tahmin edilemez bir sivri biberdir! Galatasaray karşısında doksan dakikada atamadığı şutu, kazanamadığı köşe vuruşunu daha ilk çeyrekte bulmuşken; Fenerbahçe, maçı koparamamışsa bu Emre'nin bir derbide daha dili-damağı yakan acılığındandı.

Bir kez daha söylüyorum. Benfica atmosferinde sahaya çıkmış bir futbolcu dünyanın her yerinde o çime korkmadan kramponunu basar. Roma, satacağı orta saha oyuncusunun yerine Salih Uçan'ı almak için bu kadar sıcak davranırken, Ersun Yanal'ın Antalyaspor maçında (ki beş eksikle çıkılan kritik bir dönemeçti) iyi oynamış Ege çocuğuna soğuk davranması yanlıştı. Antalya maçının iyilerinden Alper'in girmesi, Beşiktaş'ın bıraktığı boşlukları değerlendirmek adına doğru hamleydi.

Ben seksenlerin, kısmen de doksanların tribünlerinin hayranıyım. Daha samimi, salkım saçak, öfkeli ama sevdalıydı. Şimdilerde daha çok öğrenilmiş, hatta ezberlenmiş, neredeyse bilinç dışı hareketlerin tribünleri sardığı sıtmalı bir kültür hakim. Son yirmi yılda gereğinden fazlaca anlamlar yükleyerek şişirildi futbol yelkenimiz. Bu sezon Fenerbahçe kazanacağı şampiyonluğa anlam yüklemek istiyorsa, önündeki on yılı kurtaracak Salih ve Alper gibi transferlerini, ocağından yetiştirdiği İbrahim Serdar gibi gençleri takıma monte etme kredisi olarak algılarsa işe yarar!

Beşiktaş dünkü maçın ısınması öncesi, soyunma odasında toplu halde idari ekibin hazırlattığı videoyu izleyerek çıktı sahaya; motivasyon ile bir maç kazanılabilir, ama sezonu soğukkanlı hamleler kazandırır. Beşiktaş eski yöntemle, yeni sezonda gelecek Şampiyonlar Ligi gelirini düşünerek, bir koşu çıktığı maçı iki kırmızı kart görerek tamamladı. Önlerindeki dört hafta daha soğukkanlı davranmaya ihtiyaçları var, puan tablosunun ikinci sırasına kurulabilmeleri için.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021