• 23 Şubat 2014 Pazar 02:00
  • |
  • 23 Şubat 2014 Pazar 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

90 yıl sonra Dany şanslı...

Paylaş

Maçın beşinci dakikasında Burak Yılmaz'a kalkan ofsayt bayrağı muhtemelen hafızalarınızdan uçup gitti; bense o pozisyonda oyun durduğu anda Beşiktaş yayına atak yapan Telles'i yazdım o sırada zihnime. Galatasaray'ın ilk yarı boyunca en iyi yaptığı şeyin, kanatlardan bindirmenin ipucuydu o pozisyon. Mancini'nin Telles'in hızından sadece çizgide yararlanmayıp içe kat ettireceğinin de ayrıca!.. Eğer 18'inci dakikada Brezilyalı, benzer bir atakta şut yerine Burak Yılmaz'a pası tercih etse takımını daha önce öne geçirebilirdi.
Burak Yılmaz kendisine en çok pası, Selçuk İnan'dan istiyor. Aslında maçın ilk on beş dakikasında oyunun durduğu her anda Selçuk'tan pas isteyen sadece o değildi. Sneijder ve Drogba da kendilerine oynaması yönünde uyarıyordu. Selçuk İnan da bu isimlere çabuk oynamak istedikçe kaptırdığı toplarla takımının en kötü isimlerinden biri haline geldi. Penaltıyı ona attırmak maçın o anına kadar ısınamamış olduğu için risk, ama morallendirmek adına doğruydu.
Takımına penaltıyı kazandıran Veysel Sarı da maçın başındaki heyecanını attıkça daha iyi oynadı.
İkinci yarıya da iyi başlayan Beşiktaş'tı. Fakat ilk yarıda olduğu gibi Galatasaray oyunu dengeleyip üstünlüğü ele geçiren taraftı. Kanat beklerini ilk yarıda olduğu kadar ikisini birden ileri çıkarmadı. 
Beşiktaş'ın dörtlü savunmasını çıkarmadan bekleyerek oynaması ve kontraya kalkarken hızlı ama pas hatası çok olunca etkili olamadılar. Galatasaray ikinci golü bulamadı, ama Beşiktaş'a da fazla pozisyon vermedi.
Doksan yıl önce bu derbinin ilk maçında ilk golü atan Beşiktaşlı futbolcu, daha sonraki yıllarda bir maçta üst üste gol kaçırıp isteksiz görününce Beşiktaş'tan ilişiği kesilmişti, bilerek oynamadı şüphesiyle! 
Dany'nin şansı doksan yıl sonra futbol kültürümüzün daha gelişmiş olması. Onun için hem duygusal hem rakibin forvetlerin gücünden dolayı zor maçtı. Elinden geleni yaptı, ancak hedefi Şampiyonlar Ligi olan takımlar için 'yeterli' olmadığını, Şampiyonlar Ligi'nde dört gün sonra Chelsea karşısına çıkacak eski takımı Galatasaray karşısında bir kez daha gösterdi. 
İyi niyetli ama yetersiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Şu kombine meselesi

28.06.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022