• 14 Nisan 2017 Cuma 02:00
  • |
  • 14 Nisan 2017 Cuma 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

5 maddede bu maçtan öğrendiklerimiz

Paylaş

1. Gerginlik bize yaradı! 

Olaylar can sıkıcıydı! "Kim haklı" sorusundan önce bu tavrın bize yakışıp yakışmadığını tartışmalıyız. Beşiktaş'ın bu olaylarla anılması üzücü. Güvenlik önleminin az olduğu 2. golden sonra da görüldü. Biz rövanşta taraftar tavrımızı onlar gibi yapmamalıyız. 

Fransız taraftarlar olaylar sonrasında sosyal medyada kendi kulüplerini "Bilet satış sisteminden" dolayı eleştirirken; Lyonlu futbolcuları aşırı motivasyonla gerginleştirdi. 

Olaylar sevimsiz, ancak gerginliğin rakibi olumsuz etkileyip bize yaradığı gerçekti. 

2. Marcelo harikaydı

Brezilyalı stoper kusursuz du. Doğduğu topraklardan dolayı doğal kadife ayaklı. Wisla yıllarından bir Polonyalı kadar sert, PSV yıllarından bir Hollandalı kadar oyunu kurmayı, Hannover 96 zamanından bir Alman kadar disipli olmayı yüklemiş bünyesine. 2 milyon Euro’ya alınan bonservis değerini beşle çarpabilir. 

3. Final performansı 

Şenol Güneş Lyon ile eşleştiklerinden bu yana baynı şeyi söylüyor. Skordan çok oyun önemli. “Hangi seviyede olduğumuzu göreceğimiz bir maç olacak” demişti. Beşiktaş dün taktik disiplin ve akıl olarak en iyi maçını oynadı (Güneş’in 1-0 sonrası oyuncuların yerlerini değiştirerek beşli bir orta saha kurması dahil). Fakat ondan önemlisi istediğinde herşeyi önüne katıp kendisiyle birlikte sürükleyecek, taşacak kadar güçlü; yeri geldiğinde hareket bile etmeyecek kadar sakin sakin akan bir nehir gibiydi. Beşiktaş rakibi kim olursa olsun, onun oyun şekline göre sahada şekil alan, önüne çıkan engelleri kendi yatağını bulup geçecek bir olgunlukta göründü. Bu bir final performansı olabilir. 

4. Çalışmanın önemi: Babel 

Lyon’un iki stoperi de Trabzonspor’un Lyon’u yendiği 1991 yılından beş yıl sonra dünyaya geldi. Diakhaby Fransa’da verdiği bir röportajda “Sıkça fast-food yerdim. Kulüp doktoru bir diyet programı uygulamamı istedi. O andan itibaren kendimi çok güçlü hissediyorum” demişti. 

Beslenmesinden uykusuna kadar yaşam tarzını değiştirmesi gerektiğini genç yaşta anlamış. O yüzden bu seviyede. Babel ise 30 yaşında ve o da genç oyuncu gibi yaşam tarzına dikkat ettikçe kariyerini uzatabileceğinin fakında. Bu onun fizik üstünlüğünden dün gece bir kez daha anlaşıldı. Avrupa Ligi’nde 4 isabetli şutundan 3 gol çıkarması tesadüf değil. 

5. Genç oyuncular hata yapar 

Lyon ilk kadrosunda 1996 ve 1997 doğumlu tam 4 futbolcu kullandı. Bu genç oyuncular hata da yaptı. Son dakikalarda buldukları gollere rağmen bu skor onların istediği değildi. Gençlerin bu seviyede hata yapmasına izin veriyorlar. Biz ise “Hata yaparlar” diyerek oynatmıyoruz. Beşiktaş deplasman golü ile avantaj yarı-final için avantaj elde etmişken, turdan bağımsız Türk kulüpleri gelecekte atması gereken adımı artık görmeli. 74 saniyede iki gol atmalarında hata yapmasına izin verdikleri o gençlerin enerjisinin katkısı vardı. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

Şansın ve golcün yoksa...

26.11.2021

Alen Markaryan

Bilica'nın çukuru!

28.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Lideri devirme sevdası!

23.11.2021