• 21 Nisan 2017 Cuma 02:00
  • |
  • 21 Nisan 2017 Cuma 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

5 Maddede bu maçtan ne öğrendik?

Paylaş

1. Deplasmanda “2-1” pis avantaj!
Erken gol için baskılı başlasan, Lyon’un hızlı oyuncuları vereceğin alanları değerlendirebilir; kontrollü oynasan, eriyen her dakika rakibin güvenini daha da canlı tutabilir.
Bunun üzerine UEFA’nın birgün önce açıkladığı ceza eklenince, maça bu kez gergin başlayan taraf bizdik. Talisca golü mükemmel bir dakikada attı. İlk yarı boyunca tutuk görüntü veren Beşiktaşlı futbolcular bu avantajı koruyamadı.
 
2. Babel, Cenk Tosun’u vurmasa erken biterdi
İlk yarı attığımızdan daha fazlasını yiyebilirdik. İkinci yarı ise maçı uzatmaya bırakmadan Lyon’u evine uğurlayabilirdik. Çok daha etkili oynadık. Beşiktaş normal sürenin son on beş dakika haricinde oyunun hakimiydi. 56’ıncı dakikada Cenk Tosun’un şutu, 85’te ise Babel topu sağına çekip rakip savunmacıları yere yatırmışken fileler yerine Cenk Tosun’u nişanlaması inanılacak gibi değildi.
 
3. İşin rengini orta saha belirledi
İlk yarıda Beşiktaş orta saha merkezindeki oyuncular 88, Lyon orta saha merkezindeki oyuncular 90 pas yaptı. Fakat bu 88 pasın 80’nini Atiba ve Oğuzhan’ın yaptığını düşünürseniz, yükün eşit kaldırılmadığını görürsünüz. Kağıt üzerinde 3’er oyuncu ile oynasalar bile, pratikte Lyon 3’e 2 üstündü. BJK’nın üretkenliğini azalttı. Kolay önlem alınır kıldı. İkinci devre Talisca devreye girip yük eşit omuzlanınca top kanatlara indi. Baskı golü getirdi.
 
4. Gol attık, ah bir de yemesek!
Beşiktaş, Şenol Güneş döneminde sahasında oynadığı tüm Avrupa Kupası maçlarında gol atmayı başardı. Olumsuz tarafı bu sezon Vodafone Arena’da kalesini gole kapatamaması oldu. Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda 5 gol atıp 5 gol yemişti. Dün gece de Lyon’a 2 gol attığı halde Fransız ekibi karşısında kötü istatistik devam ettiği için maç uzatmaya gitti.
 
5. Dar rotasyon zorladı
Sezon başında hemen her mevkiide iki iyi futbolcuyla alternatifli kadro varken, sezonun bu bölümünde gerek cezalar, gerek sakatlıklar nedeniyle dar bir rotasyon ile mücadele edildi. Kış transferindeki hamlelerle hücum kanatlarında sadece Babel ve Quaresma kalmışken Aboubakar’ın yokluğu hamleyi sıfıra indirdi. Şenol Güneş hırpalanan Adriano’nun yerine sağlıklı olsa Caner’i alabilecekken, Andreas Beck hamlesi yapmak zorunda kaldı. Dar rotasyon zorladı. 120 dakika sahada kalan hücum hattında Talisca kusursuz oynadı. Uzatma dakikalarında o golü atsa kahraman olacaktı. Canları sağ olsun!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

Yedek kulübesi!

6.12.2021

Alen Markaryan

Teslimiyetçilik

7.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021