• 13 Şubat 2018 Salı 00:05
  • |
  • 13 Şubat 2018 Salı 00:05

YAZAR

Mustafa Sapmaz

10 numarasız

Paylaş

Galatasaray güle oynaya kazandı. Skor üreten Gomis ve Feghouli’nin ön plana çıkartılması doğal, ancak ilk yarının üç farklı bitmesinde Rodrigues ve Belhanda’nın katkısı büyüktü.

Fatih Terim orta saha merkezine Donk’u, onun sağında ve solunda Selçuk ve Belhanda’yı oynattı. On numara kullanmadı. İki sekiz numara ile orta saha merkezinde Fernando’nun yokluğunda azalan pas kalitesini artırmayı denedi.

Tudor döneminde forvet arkasında oynayan Belhanda, yeni rolünde dün gece orta sahada topsuz hareketlenmeleri ve paslarıyla fark yarattı. Ancak oyunun uzatmasında gördüğü kırmızı kart profesyonellikten uzak bir hareketti. Kasımpaşa’da onun yokluğu aranacaktır. Rodrigues ise hızı ve enerjisi ile Antalya savunma hattının yerleşimini bozdu. Eksik yakaladığında gol pozisyonu yarattı.

Bu iki oyuncunun dışında Galatasaray, Fatih Terim döneminde ilk kez takım olarak Telekom Stadı’nda yakalanan oyun standardını sergiledi. Hamza Hamzaoğlu Galatasaray’ın takım oyununu bozacak stratejiden uzak bir oyun anlayışı ile puan almayı hedefledi. İlk yarım saat gol yemeden geçip, sonrasında Galatasaray’ın alacağı riskler ve oluşabilecek liderlik stresi ile sonuca gitmeye çalışacakları pasif bir rol biçmişti.

Sahalarına yerleştiler. Alanlarını savunup hızlı oyuncularla çıkmaya çalıştılar.

Muslera yok, Nagatomo’nun ikinci lig maçı, Linnes Mariano’yu kesmiş, Denayer’in sakatlığı ile stoper uyumu ve dengesi bozulmuş, Donk’un orta saha merkezinde performansı tartışılıyor. Galatasaray’ın sorunu defans hattındayken onların savunma zaaflarını ortaya çıkarmaktansa; güçlü olan hücum yönünü durdurmayı tercih ederek başlaması, yukarıdaki iki oyuncunun performansı ile birleşince 3-0 geriye düşmeleri göz açıp kapama süresinde gerçekleşti. 3-0’dan sonra Galatasaray kalesine yüklenmeleri nafile çabalarıydı. Galatasaray taraftarı şarkılar ve türkülerle liderliğe yükselen takımlarını izlemenin tadını çıkarırken aksiyonu artırdı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021