• 20 Nisan 2013 Cumartesi 02:00
  • |
  • 20 Nisan 2013 Cumartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Melo'nun haftaları

Paylaş

Ligin sonu yaklaştıkça statlarda '1-0 olsun bizim olsun' mantığı ile kontrollü oyun hortlar ve futbolsever için (ki azınlıktalar) güzel maç bulmak zorlaşır. Dün güzel maç oldu! Bunda Elazığspor'un da katkısını unutmamak gerek. İstanbul'da neredeyse kendilerini stada getiren takım otobüsünü kale önüne park edecek kadar defansif oynayan Gençlerbirliği'nin tam tersini yaptılar. Güçleri oranında oyun kurmaya, Galatasaray'ı zorlamaya çalıştılar.

Orduspor ve Mersin İdman Yurdu maçlarında ağzı yanan Galatasaraylı futbolcular, bu kez hem daha yüksek tempoda, hem de kaleye giderken daha az pas hatası yaparak oynadığı için dün Elazığspor'un açıklarını değerlendirecek konsantrasyondaydı.

Elbette Burak Yılmaz'ın takipçiliğini, Drogba'nın temiz gol vuruşlarını unutmayalım. Dany'nin hatasıyla yedikleri golden sonra bir-iki dakika statta oluşan 'acaba mı' havasını dağıtan üçüncü golü, Akhisar maçında öne geçiren golü kadar değerliydi. Drogba fiziğini harika kullanıyor. İyi pozisyon alıyor ve omuzla temas ettiği stoperi şöyle bir sarsıyor. Karşısında hataya açık stoper de bulunca bu fırsatı kaçırmadı. Melo ile birlikte gecenin yıldızıydı! Galatasaray'da Melo ne kadar etkiliyse Hamit bir o kadar etkisizdi. Orta sahada Melo kaptığı toplarla hücumu beslerken, Hamit kaybettiği ikili mücadeleleri ya da isabetsiz ortalarıyla Brezilyalının ürettiklerini tüketiyordu. Tıpkı 'Yin' ile 'Yang' felsefesinde olduğu gibi... Melo ligin finali yaklaşırken oyun içindeki defansif rolünü büyük bir titizlikle yükseltiyor. Tadında agresifliği tutturduğu sürece böyle de devam edebilir.

Eboue sağ bekten daha çok sağ açık olarak oynadı ve dün o da takımının öne çıkan oyuncusuydu!

Elazığsporlu futbolcular ise kanatlardan hızlı getirdikleri topu Galatasaray stoperleri ile kanat beki arasına çapraz, derinlemesine paslarla oynadı. Kısa verkaçlarla oyunun yönünü tersten gelen boş oyuncularına çevirdi. Yılmaz Vural'ın maç öncesi çalıştıklarını söylediği Galatasaray'ın zayıf noktası kendine göre belli ki buydu. Vural'ın oyuncuları problemin çözümünü bilen ama heyecandan işlem hatası yapan öğrenci performansıyla yakaladıkları gol pozisyonlarını değerlendiremedi. Serdar Gürler, Aydın Karabulut ve Köksal da Elazığspor'un iyileriydi.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Arka direk Larin

26.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021