• 24 Nisan 2018 Salı 00:13
  • |
  • 24 Nisan 2018 Salı 00:13

YAZAR

Engin Verel

Mühim olan 3 puan

Paylaş

Aykut Kocaman, “Bütün maçları alıp şampiyon olacağız” demişti. Belki bu söylediğinin Akhisar maçındaki puan kaybı olmasaydı gerçekleşmesi daha kolay olurdu. O günden bugüne maçları başlamadan dördüncü sırada, maç sonunda yine dördüncü sırada kalıyorlar. Tıpkı dün akşam olduğu gibi. 

Kadroyu değiştirmemesinin en önemli nedenlerinden biri Giuliano’nun oyun kurucu mevkide oynamasına rağmen çoğunlukla gol atan ve gol attıran adam olması. Onun bu şekilde öne çıkması ister istemez o mevkinin adamı olan Valbuena ve Mehmet Ekici’yi yanında oturtmasına neden oluyordu. Tıpkı santrfor olan Soldado yerine Fernandao ve Janssen’i yanında oturttuğu gibi. 

Aatif’ın ilk 20 dakikadaki tempolu futboluyla Giuliano ve Soldado’nun dönerli futbolu karşısında Antalyaspor’un dört aynı karakterli defans oyuncusu sıkıntıya girdi. Yine ilk yarı takımı sırtlayan Aatif, Giuliano ve Soldado’ya, Dirar da ayak uydurmuş olsaydı, skor daha farklı olurdu. Bana göre dün akşam gol pası vermesine rağmen istenen futboldan uzaktaydı. 

İyi ki bu maç Fenerbahçe’nin galibiyetiyle bitti. Aksi takdirde bir beraberlikte yine dün akşam ve bugün ilk yarının ortalarındaki Skrtel’in ofsayt diye verilmeyen golü çok konuşulacaktı. Hemen sonrasında Doukara’nın attığı golle Fenerbahçe içine kapanık bir futbol kimliğiyle orta sahada rakibine üstünlüğü kaptırdı. 

Ancak anlam veremediğim Antalyaspor küme düşmemek için mücadele veriyor, Fenerbahçe de şampiyon olmak için. Bu iki takımın, bu kadar çok pas hatası yapması, kanatlardan yapılan akınlarda çoğu ortanın rakibe gitmesi futbol kalitesinin ne düzeyde olduğunun en güzel örneği oldu bizim için. Mehmet ve Souza ön liberoda iki stoperin açığını kapatırken ortaya bir gerçek daha çıkıyordu. O da Roman ve Skrtel’in havadan toplara hakimiyeti ne kadar üstünse, top yere indiğinde o kadar zayıflar. Bu manzara dün akşam Doukara’nın attığı golde de ortaya çıktı. 

Şampiyonluk yolunda oynanan futboldan daha önemli olan 3 puanı almak ise Fenerbahçe bunu başardı ve rakiplerinin kazandığı haftada ümitlerini tazeledi. Sahada hiç görünmeyen Dirar’ın, Giuliano’ya attırdığı goldeki bencillikten uzak, takım oyuncusu görüntüsünü de alkışlamak gerekir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

05 Temmuz 2020 Pazar

Rahatlığı unutun

28 Haziran 2020 Pazar

Kartondan takım

22 Haziran 2020 Pazartesi

Şapka çıkarın!

DİĞER YAZARLAR

Engin Verel

Rahatlığı unutun

05.07.2020

Alen Markaryan

Gücünüz yetmez

01.07.2020

Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Mustafa Sapmaz

Zirve bildiğiniz gibi

29.06.2020

Gürkan Ata

Şarkılar sustu!

28.06.2020