• 10 Ocak 2024 Çarşamba 07:00
  • |
  • 10 Ocak 2024 Çarşamba 07:00

YAZAR

“Zararlı sen çıkacaksın bu hiddetinle...”

Paylaş

Beşiktaş, Santos'la mukavele imzaladı. Hayırlı olsun... Şunu gördük ki Türk futbolunun son dönemdeki yaşadığı gergin atmosfer, Beşiktaş'ın basın toplantısına da yansıdı.

Başkan Hasan Arat'la empati yapmak lazım. Mali ve idari açıdan zor ve dağınık bir takım devraldı. Bunun yarattığı 'sürekli stres'i yönetmek zor. Üstelik işini kolaylaştıracak sportif başarı da yok. Haliyle medyadan gelen eleştiriler, yaşadığı stresi daha da başa çıkılmaz hale getiriyor.

Basın toplantısı sırasında "Beşiktaş'a destek olun. Beşiktaş'a sahip çıkın. Beşiktaş önemli bir camia" vurgusu yapmasının altında yatan nedenler de bunlar. Ama bu tür ortamlar, içimizde yaşadığımız ve bastırdığımız stresi dışa vurma yerleri değildir. Zira işler daha da zorlaşır. Evet Beşiktaş büyük ve önemli bir camiadır ve bu camiada bir tarafın 'Siyah' dediğine diğer tarafın 'Beyaz' deme ihtimali her zaman vardır.

Beşiktaş'ı yönetmek de 'Siyah-Beyaz'ı sevmektir. 'Bozuk' olduğunu düşündüğü şeylere 'Ayar' verme yeri orası değildir. Sahadaki sonuçlarla bunu yaparsın. Eğer sportif başarı olursa herkes 'ayar' olur ama işler tersine gidince herkesin 'Ayar'ı bozulur. Eminim kendi tecrübeleri de bu söylediklerimi doğrular. "Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim" diyen Emrullah Efendi'nin ruhu şad olsun.

Yönetime gelirken 'Şeffaflık'tan bahseden Sayın Başkan'ın şimdi işlerin dışarıdan göründüğü kadar kolay olmadığını fark etmesini de anlıyorum. Ama giden yönetimin enkazından bahsederken 'Şeffaf' olan Başkan'ın, belki kendi dönemi için de başkalarının benzer şeyler söyleyeceğini unutmaması lazım. Kaldı ki oraya davet ettiğin gazeteciler senin misafi rindir ve Beşiktaş Başkanı'na daha olgun davranmak yakışır

Evet Başkan basın toplantısında gazetecileri 'Hırpalayınca!' isminden ve olayın simgesel benzerliğinden dolayı aklıma Mehmet Akif Ersoy'un 'Küfe' şiiri geldi. O şiirde babasının miras bıraktığı hamal küfesini tekmeleyen Hasan'a, Üstat şöyle seslenir: "Hasan dinle! Zararlı sen çıkacaksın bütün bu hiddetinle..." Gerçekten de Hasan Arat Başkan'ın omuzlarında ağır bir yük var. Ama 'Küfe'yi tekmelemek değil, sırtlamak zamanı...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

6 Şubat 2024 Salı

Erdal Bey'i ‘Alkış'layacağım!

5 Şubat 2024 Pazartesi

Trezeguet'i Allah korudu!

30 Ocak 2024 Salı

Sahada lider yok

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kâbus gibi

23.02.2024

Engin Verel

Tebrikler!...

25.02.2024

Alen Markaryan

Bu takıma biraz daha moral lazım...

26.02.2024

Kenan Karcı

Erdal Bey'i ‘Alkış'layacağım!

6.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Kimse kendini kandırmasın!

25.02.2024