• 20 Temmuz 2016 Çarşamba 09:27
  • |
  • 20 Temmuz 2016 Çarşamba 09:27

YAZAR

Kenan Karcı

Tribünden bakınca

Paylaş

Eğer 3-5-2 oynayacaksan, kanatlarının iyi işlemesi lazım. Özellikle beklerin ofansif ve defansif katkısı olağanüstü iyi olmalı. Fenerbahçe dün ilk yarıda bunu bir defa yaptı. O da 40. dakikada… Hasan Ali kaleciyle karşı karşıya kaldığında çaprazdaydı ve bu defa da pozisyon alan forvet olmadığı için kendisi vurmak zorunda kaldı.
Üçlü savunmada dün gördüğüm bir başka problem de organize olamıyorlar. Araya çok fazla adam kaçırdılar. Prag gibi ağır bir takıma karşı bu kadar savunma hatası yapıyorsan, daha hızlı ve etkili hücum gücü olan takımlar bu savunmayı kevgire çevirir.
Burada şunu da hemen hatırlatalım; Pereira'nın yeni sistemi çok fazla deneme ve oturtma şansı bulmadan Monaco karşısında uygularsa maceraya girmiş olacak. Sonu hüsranla biterse, daha sezon başında kendisi ve takımı için güvensiz bir ortam oluşur.
Van der Wiel daha çok yeni, takıma uyum sağlamakta sıkıntı çekmeyecek gibi duruyor. Güçlü, dirençli ama çıkmaz sokaklarda çözüm üretecek yaratıcılığı yok. Şu görüntüsüyle kesinlikle Gökhan Gönül'den iyi değil. Zamanla elbette potansiyelini ortaya koyacaktır.
Ozan ve Souza iyi bir ikili oluşturmuş, defansif katkıları yüksek ama ofansif etkilerini artırmak zorundalar. Bu bağlantıyı sonuca götürecek Salih Uçan'ı hazır görmedim. Daha doğrusu genelde hazır olmayan Fenerbahçe'nin standardının altında…
Her şeye rağmen savunma ve orta saha başlangıç için idare eder. En problemli bölge olarak hücum bölgesi dikkat çekiyor.
Topu kaleye taşıyacak ve skor üretecek oyuncuların üçü de birbirinin benzeri. Aatif, Emenike, Fernandao… Yeteneklerini, akıllarıyla birleştirebilen, tek vuruş yeteneği olan oyuncular değiller. Fenerbahçe'nin kesinlikle hazır bir Van Persie'ye ihtiyacı var. Eğer o bu işi yapmayacaksa gönderilip, yerine o ayarda bir golcü getirilmeli.
Pereira dün Monaco maçının son provasını yaptı. Kendisi de o maçta cezalı olacağı için tribüne çıktı. O da bu sistemin sağlıklı olmadığını gördü. 4-4-2'yi de görmek istedi. Ama 'Yeter gitti beter geldi'. Çözüm bulmak zorunda, zaman dar, işi zor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

İki maçın gör dedikleri

13.10.2021

Engin Verel

Değişen bir şey yok

9.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021