• 11 Kasım 2016 Cuma 02:00
  • |
  • 11 Kasım 2016 Cuma 02:00

YAZAR

Kenan Karcı

Spor salonları dinamit deposu

Paylaş

Mevzu çetrefilli ama bir o kadar da ciddi. Milyonlarca genç, spor yapmak için gittikleri spor salonlarında ilaç batağına saplanıyor. Sporcu deyimiyle 'Dinamit' denen ‘Steroid’lerin esiri oluyor. Ölüm saçan bu ilaçlara internetten ulaşmak çok kolay. Ama asıl sorun spor salonlarındaki eğitimcilerin bunu özendirmesi, hatta bazı yerlerde bu ilaçların spor hocaları tarafından gençlere el altından pazarlanması. İlgililer milyonlarca dolarlık bir sektörden bahsediyorlar. Üstelik denetim ve kayıt dışı bir sektör. Hap olarak oral yolla alındıkları gibi, şırınga ile vücuda enjekte edilenler de var. 

AVM VE OTELLER TİCARİ ALAN

Peki, bu salonlar denetlenmiyor mu? Maalesef… Spor il müdürlüklerine bağlı olanlar nispeten kontrol ediliyor. Ancak AVM ve otellerdeki salonlar, denetim dışı. Çünkü burada yasal boşluk var. İl spor müdürlükleri sadece ruhsat verdikleri yerleri denetleme yetkisine sahip. AVM ve otellerin salonlarına ise dokunamıyor. Haliyle buralar 'serbest bölge' konumunda. Kamu otoritesinin burada devreye girmesi ve yasal boşluğu ortadan kaldırması artık zorunluluk haline gelmiş.

ŞAHİN İRENCİN'İN İBRETLİK ÖLÜMÜ

Burada sözü, İstanbul Bağcılar'da Kuzey Pars Spor Kulübü Derneği'nin işletmecisi ve Avrupa, dünya çapında dereceler yapmış vücut geliştirme konusunda uzman Kerim Topsakal'a bırakalım. Bir dönem bu ilaçları kullanan ancak arkadaşı Şahin İrencin'in ölümünden sonra kendini bunlara karşı mücadeleye adayan Topsakal'ın anlattıkları aydınlatıcı: "Vücut geliştirme dünyanın en zor sporu. Büyük sabır istiyor. Ben 26 yıldır uğraşıyorum. 2005 yılına kadar ben de kullandım ancak daha sonra tövbe ettim. 

ERKEKLİKTEN BİLE DÜŞÜRÜYOR

Bu ilaçlar kanser, AIDS, cücelik vb. gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan, doktor reçetesiyle alınması gereken ilaçlar. Bunlar vücudun testosteron seviyesini artıyor. Antrenmanlarda şişme oluyor, iyi hissettiriyor. Güce dayalı bir öz güven veriyor ve varılmak istenen hedefe daha kısa sürede ulaşmanızı sağlıyor. Ama bir yandan da sağlığınızı alıyor. İlerleyen zamanlarda vücutta sivilcelenme, saç dökülmesi, dışkı ve idrarda farklılık, ter kokusunda farklılık, sinirlilik, gerginlik, kellik, erkeklik işlevini kaybetme, karaciğer, böbrek ve kalp yetmezliklerine neden oluyor. 

EN DOĞAL PROTEİN YUMURTA

Supplementlerin olumsuz bir etkisi yok. Bunlar sporcu destek gıdası. Günlük aldığımız gıdaların paketlenmiş hali olarak düşünün.  Vitamin, aminoasit, protein ve mineraller. Ama bunlarda da tarihi geçmiş ve sahte ürün çok var. En kaliteli protein yumurtadır. Yumurtayı 5 dakika haşlayıp, yiyin. Bir yumurtada 7 gram çok temiz protein var. Aileler mutlaka çocuklarının spor yaptığı yerleri gidip görsün."

Kaçakta Bulgaristan birinci

Steroid ve supplementlerin Türkiye'ye pek çok yoldan girdiği biliniyor. Ancak bu konuda en sabıkalı ülke Bulgaristan. Türkiye'ye yakınlığı nedeniyle burada üretilen çoğu sahte ilaçlar, ülkeye genellikle karayoluyla sokuluyor. Yurt içinde üretilen sahte ilaçlar da az değil. İstanbul Pendik'te polislerin ortaya çıkarttığı böyle bir üretim atölyesi basına yansımıştı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ekim 2021 Salı

Tamirci Çırağının İsyanı

9 Eylül 2021 Perşembe

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

23 Temmuz 2021 Cuma

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021